17 września 2005 roku została wydana pierwsza wersja znanego chyba wszystkim systemu do zarządzania treścią Joomla. Minęło 15 lat od tej daty, a liczba ściągnięć tego CMS to już ponad 115 mln. Szacuje się, że dzięki wykorzystaniu Joomli zbudowanych jest około 3% ogółu wszystkich serwisów internetowych na świecie.
Czym jest Joomla?
System Joomla pozwala na stworzenie od podstaw serwisu internetowego i nie wymaga od twórcy zaawansowanej wiedzy z zakresu programowania. Użytkownik z łatwością może stworzyć i edytować stronę WWW, a także zmieniać dynamiczne treści za pomocą wygodnego panelu administratora.
Podobnie jak i inne systemy do tworzenia i zarządzania dynamicznymi stronami WWW (np. WordPress) Joomla funkcjonuje dzięki „ekosystemowi”, na który składa się blisko 7500 wtyczek, umożliwiających indywidualne dostosowanie wyglądu serwisu i jego funkcjonalności. Podstawowa wersja CMS, czyli ta bez zainstalowanych dodatków, posiada szereg funkcji, takich jak wielopoziomowe drzewo kategorii i struktury menu, wielojęzyczność, możliwość tworzenia kont użytkowników i zarządzania ich uprawnieniami, możliwość tworzenia i zarządzania bannerami reklamowymi.
Ogromnym atutem Joomla jest społeczność
Joomla w języku suahili oznacza „razem” lub „wspólnie”. To oczywiście nieprzypadkowe, ponieważ to właśnie społeczność umożliwia rozwój otwartego oprogramowania. Tysiące ludzi, którzy wspólnie pracują nad ulepszeniami, tworzą nowe wtyczki i motywy, a także wspierają się nawzajem w celu rozwiązywania pojawiających się problemów.
Każdego roku w wielu krajach na całym świecie organizowane są konferencje, a raz do roku globalna społeczność zbiera się na międzynarodowy zjazd poświęcony Joomli. Ponadto w ostatnich 15 latach wydano setki książek o tym CMS, z których ponad 30 można przeczytać w języku polskim.
W ciągu 15 lat Joomla stała się nieodłączną częścią Internetu i życia jego użytkowników. Jako firma wspierająca rozwój technologiczny i edukująca internautów chcemy złożyć serdeczne życzenia twórcom i całej społeczności Joomla z okazji urodzin. Wierzymy, że każdego dnia dzięki Waszemu zaangażowaniu w sieci dokonuje się bezcenny postęp.
KONIECZNIE PRZECZYTAJ NA BLOGU:
- Co wpływa na szybkość działania serwisu WWW
- Jak przyspieszyć stronę WWW za pomocą CDN nazwa.pl
- Prezentuj mniejsze obrazki w formacie WebP