Dla konsumentów i dużej części firm wykorzystywanie technologii cyfrowych jest oczywistością. Organizacje, które opierają się wciąż na tradycyjnych, analogowych rozwiązaniach, ryzykują rozminięciem się z potrzebami rynku oraz pozostaniem w tyle za konkurencją. Dlatego też coraz więcej przedsiębiorstw decyduje się na transformację cyfrową. Na czym ona polega i jakie są jej zalety?
Co to jest transformacja cyfrowa?
Transformacja cyfrowa (DT) oznacza wdrożenie technologii cyfrowej we wszystkich obszarach działalności firmy. Prowadzi to do znacznej zmiany sposobu jej funkcjonowania w większości obszarów. Trzeba tutaj zaznaczyć, że DT nie jest tym samym co cyfryzacja czy digitalizacja, chociaż są to elementy niezbędne, aby mogła zajść transformacja.
Cyfryzacja jest procesem przeniesienia wszystkich danych z formy dokumentów fizycznych na postać cyfrową. Digitalizacja oznacza z kolei wykorzystywanie cyfrowych informacji w sposób optymalizujący pracę.
DT natomiast to całkowita zmiana w sposobie prowadzenia firmy i oparcie jej na technologii cyfrowej. Wymaga to dogłębnej analizy wszystkich aspektów działalności organizacji, by określić, które z nich można udoskonalić w trakcie tego procesu.
Transformacja cyfrowa obejmuje wiele poziomów działalności organizacji, począwszy od zmiany sposobu pracy zatrudnionych w niej osób, poprzez modyfikacje procesów biznesowych czy wdrożenie nowych metod gromadzenia, analizowania i wykorzystywania danych. Cyfrowa rewolucja w firmie wymaga radykalnych środków i eksperymentowania. Rekonstruuje się znane procesy biznesowe, co jest niezwykle trudne i może czasowo zakłócić funkcjonowanie firmy. DT to jednak obecnie konieczność. Organizacja, która nie wykorzystuje w pełni nowych technologii, skazana jest zazwyczaj na stagnację i pozostawanie coraz dalej w tyle za konkurentami. Traci szansę na dokonywanie innowacji oraz doskonalenie produktów i usług, a także na zoptymalizowanie swojego działania.
Dlaczego zdecydować się na transformację cyfrową?
- Wyjście naprzeciw oczekiwaniom klientów
Dzisiejszy konsument na co dzień używa technologii cyfrowych: smartfonów, aplikacji, usług VOD, komunikatorów czy social mediów. Nieustanny kontakt z innowacjami sprawia, że staje się on coraz bardziej do nich przyzwyczajony, a to przekłada się na jego oczekiwania wobec usługodawców. Tym samym firmy, które nie wykorzystują aktualnych trendów, rozmijają się z wymogami coraz bardziej cyfrowego świata.
Z tego względu konieczne jest czynienie zadość oczekiwaniom klientów i wyjście im na przeciw. Technologiczni giganci prześcigają się w dostarczaniu konsumentom wciąż nowych rozwiązań, a na rynku nie brakuje również pomysłowych startupów. Coraz powszechniejsze staje się choćby wykorzystywanie uczenia maszynowego, jak również przetwarzanie dużych zborów danych (Big Data) w celu lepszego poznania wymagań dzisiejszego konsumenta.
Firma, która tkwi w erze analogowej, nieuchronnie zostanie uznana za archaiczną i nienadążająca za potrzebami swoich klientów. Dzisiaj rzeczą podstawową jest wdrażanie wygodniejszych i szybszych kanałów cyfrowych, a także sięganie po rozwiązania, które zoptymalizują pracę przedsiębiorstwa. Celem pozostaje nie tylko doścignięcie, lecz również uczestnictwo w nieustannej technologicznej rewolucji.
- Większa efektywność pracowników i nowe warunki pracy
Transformacja cyfrowa polega m.in. na automatyzacji procesów. Sprawia to, że pracownicy mogą szybciej wykonywać swoje zadania, gdyż są zwolnieni od wykonywania niepotrzebnych czynności. Znacząco zwiększa się ich produktywność, co owocuje wzrostem zysków organizacji.
Automatyzacja może dotyczyć również takich działów, jak finanse czy HR. Optymalizuje to pracę w takich obszarach, jak listy płac czy inne rozliczenia, dzięki czemu procesy te przebiegają znacznie szybciej i efektywniej.
DT to także lepsza współpraca pomiędzy działami, co prowadzi do wzrostu wydajności organizacji. Zespoły są w stanie sprawnie komunikować się między sobą, wymieniając kluczowe informacje. Pomocne mogą tu być rozwiązania chmurowe i współdzielenie plików.
Transformacja cyfrowa jest także koniecznym warunkiem przejścia na pracę zdalną. Zjawisko to gwałtownie nabrało na sile w związku z pandemią koronawirusa, zmuszającą firmy do działań, dzięki którym pracownicy mogliby wykonywać swoje obowiązki z domu. Rozwiązanie to okazało się na tyle efektywne, że wiele organizacji zakłada obecnie utrzymanie w dużym zakresie tego modelu działania, nawet gdy epidemia się skończy.
- Korzyści z dużych zbiorów danych (Big Data)
Dzięki Big Data możliwe jest analizowanie danych na temat klientów i ich transakcji. Przewiduje się w ten sposób także trendy konsumenckie. Duże zbiory danych powszechnie przetwarzają technologiczni giganci, jak Facebook czy Google. Korzyść z nich może odnieść jednak każdego rodzaju większa organizacja.
Wykorzystywanie Big Data daje firmom dostęp do informacji pochodzących z różnych źródeł. Przetwarzanie ich pozwala dostosowywać usługi do potrzeb konsumentów, a także optymalizować procesy biznesowe. Możliwe jest również podejmowanie bardziej trafnych decyzji dzięki tworzeniu wiarygodnych analiz.
- Wykorzystanie sztucznej inteligencji
Sztuczna inteligencja (AI) oraz uczenie maszynowe mogą być kluczem do automatyzacji działań firmy i zwiększenia satysfakcji konsumentów. Jednym z przykładów zastosowań tej technologii jest właśnie obsługa klienta.
Coraz powszechniej stosowane są np. chatboty oparte na AI, dzięki którym użytkownicy mogą być obsługiwani w sprawny i automatyczny sposób. Boty są w stanie szybko i kompetentnie odpowiadać na pytania klientów i przeprowadzać ich przez najważniejsze oraz najczęściej poruszane zagadnienia bez udziału pracownika.
Stosowanie sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego ma także coraz większe zastosowanie w cyberbezpieczeństwie. Dzięki tym technologiom możliwa jest skuteczniejsza ochrona infrastruktury informatycznej poprzez automatyczne monitorowanie oraz przewidywanie zagrożeń.
Transformacja cyfrowa – wyzwanie, które należy podjąć
W dobie powszechnej obecności technologii cyfrowej pozostawanie przy tradycyjnych, analogowych metodach pracy może prowadzić do wielu negatywnych skutków. Firma staje się mniej efektywna, pracownicy poświęcają więcej czasu na codzienne zadania, a procesy biznesowe nie są zoptymalizowane.
Organizacja przede wszystkim traci szansę na dotrzymanie kroku konkurencji, która już weszła w erę cyfrową. Nie realizuje też potrzeb i oczekiwań konsumentów, powszechnie już korzystających z dobrodziejstw nowych technologii. Firma ogranicza również swoją innowacyjność, przez co może narazić się na poważne straty.
Z tych powodów warto podjąć wyzwanie i przeprowadzić transformację cyfrową, mimo że wiąże się to z gruntowną reorganizacją przedsiębiorstwa. Najpewniej DT jest i tak nieunikniona dla każdej organizacji, a rozpoczęcie procesu jak najszybciej sprawi, że w krótszym czasie będziemy mogli zacząć korzystać z jej pozytywnych efektów.
Usługi IT na nowe wyzwania
Skuteczne przeprowadzenie rewolucji cyfrowej w firmie, w odniesieniu do sposobu docierania do klientów i prezentacji oferty, wymaga postawienia na rozwiązania, które przede wszystkim maksymalizują szybkość działania stron i zapewnią bezpieczeństwo organizacji.
Mówiąc o stronach internetowych, należy wskazać na usługi CloudHosting z CDN nazwa.pl, które są dedykowane dla wszystkich przedsiębiorstw, niezależnie od ich wielkości. Hosting nazwa.pl oparty o technologię chmury obliczeniowej, dzięki czemu strony WWW i sklepy internetowe otwierają się błyskawicznie. Z kolei CDN nazwa.pl, którego węzły rozmieszczone są na całym świecie, pozwala skrócić fizyczną odległość między użytkownikiem odwiedzającym stronę, a serwerem WWW. Przekłada się to na dodatkowy wzrost szybkości wczytywania stron internetowych i wpływa pozytywnie na ich pozycję w Google.
Mówiąc o transformacji nie sposób pominąć aspektu właściwego zabezpieczania istotnych dla firm danych. Mogą być to umowy, raporty, bilanse, akta pracownicze i inne istotne dokumenty, których utrata mogłaby być tragiczna w skutkach dla przedsiębiorstwa. Doskonałą formą zabezpieczenia istotnych plików znajdujących się na firmowych komputerach jest usługa Cloud Backup od nazwa.pl. W przypadku nagłej awarii komputera, kradzieży firmowego laptopa czy ataku hakerskiego typu ransomware, dokumenty będzie można przywrócić dosłownie w kilka chwil.
Zachęcamy do przeprowadzenia transformacji cyfrowej w oparciu o niezawodne usługi nazwa.pl!
KONIECZNIE PRZECZYTAJ NA BLOGU:
- nazwa.pl w 2021 roku wyda ponad 12 milionów złotych na innowacje
- Cloud Backup z wyróżnieniem Sprawdzony Produkt od redakcji PC World
- nazwa.pl rozwija Cloud Backup wspólnie z Klientami!
- nazwa.pl liderem rynku hostingowego w Polsce!