CDN nazwa.pl jest jedyną dostępną dla wszystkich siecią dystrybucji treści, z węzłami zlokalizowanymi na terenie Polski. Bezpośrednie połączenie z największymi operatorami internetowymi zapewnia jeszcze szybsze dostarczanie stron WWW w Polsce i za granicą.
Czym jest sieć CDN?
Content Delivery Network to technologia, która pozwala na przyspieszenie otwierania stron internetowych dzięki lokalnemu przechowaniu i udostępnianiu elementów tworzących serwis WWW. Pobrane są one z oryginalnego serwera i magazynowane w bliższych użytkownikowi lokacjach. Jak wiemy, najwięcej czasu wymaganego do otwarcia strony WWW zajmuje właśnie przesyłanie danych. Wykorzystanie lokalnych węzłów CDN pozwala na optymalizację ładowania zawartości witryny. Szybkość, z jaką się one wyświetlają, nie zależy więc wyłącznie od wydajności serwera, na którym są przechowywane. Istotny jest czas potrzebny na dostarczenie poszczególnych elementów stron WWW do przeglądarki.
Im większa odległość między użytkownikiem a hostingiem, tym dłuższy czas na pełne załadowanie strony WWW. Choć dynamicznie zmieniające się treści generowane są na serwerze, to jednak stałe elementy (w tym grafiki, style, skrypty itp.) mogą być magazynowane na serwerach znajdujących się bliżej użytkownika końcowego. A to wpływa na przyspieszenie ich przesyłania.
CDN nazwa.pl w największych miastach w Polsce
Minimalizacja opóźnień w przesyłania danych między serwerem a użytkownikiem – oferowana przez CDN nazwa.pl – możliwa jest na terenie naszego kraju dzięki węzłom w Warszawie, Krakowie, Katowicach, Poznaniu, Gdański oraz we Wrocławiu. Duże znaczenie ma tu także bezpośrednia wymiana ruchu z ogólnopolskimi operatorami Orange, Netia, UPC, T-Mobile, Plus (Polkomtel) i Vectra (Multimedia). Nie należy zapominać o uczestnictwie nazwa.pl w punktach wymiany ruchu IX w Warszawie, Krakowie, Katowicach, Poznaniu i we Wrocławiu.
Rozmieszczone w Polsce węzły CDN nazwa.pl pozwalają na skrócenie fizycznej odległości między odbiorcą a serwerem. Na przykład użytkownik z Gdyni odwiedza stronę internetową, której serwer znajduje się w Rzeszowie. Jeśli nie korzysta ona z CDN nazwa.pl, wszystkie dane pobierane są z rzeszowskiego serwera. Jeśli jednak Content Delivery Network jest wykorzystywane, statyczne elementy strony dostarczane są do Gdyni z węzła znajdującego się w Gdańsku. A to oznacza skrócenie dystansu o kilkaset kilometrów. Wczytanie w ten sposób rozbudowanej strony WWW może być szybsze nawet o połowę. Warto w tym miejscu wspomnieć, że – poza lokalizacjami w Polsce – węzły CDN nazwa.pl znajdują się jeszcze w Europie Zachodniej i USA.
CDN nazwa.pl. Dla kogo ta usługa?
Z usługi CDN nazwa.pl mogą korzystać właściciele stron internetowych – bez względu na to, u jakiego dostawcy ją utrzymują. Technologia może zostać szybko zintegrowana z dowolnym hostingiem, serwerem VPS, serwerem dedykowanym a nawet publiczną chmurą. I to bez konieczności zmiany delegacji domeny. Wystarczy skierować rekord A na adres IP w usłudze CDN nazwa.pl i gotowe.
Dostępne są trzy warianty:
- CDN nazwa.pl Polska: umożliwia dostęp do 6 węzłów CDN zlokalizowanych w strategicznych dla ruchu internetowego polskich miastach, takich jak Warszawa, Kraków, Poznań, Wrocław, Katowice i Gdańsk. Zapewnia bezpośrednią komunikację w wielu lokalizacjach z ogólnopolskimi sieciami Orange, Netia, UPC, Vectra (Multimedia), T-Mobile, PLUS (Polkomtel) oraz udział w punktach wymiany ruchu operatorskiego EPIX Warszawa, EPIX Katowice, EPIX Poznań, TPIX Warszawa, PLIX Warszawa, THINX Warszawa, POZIX Poznań, CIX Kraków i WRIX Wrocław.
- CDN nazwa.pl Europa: zapewnia dostęp do 8 węzłów CDN zlokalizowanych we Wrocławiu, w Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Katowicach, Gdańsku, Amsterdamie oraz Madrycie. Zaawansowana dystrybucja ruchu w przypadku CDN nazwa.pl Europa realizowana jest na terenie całej Europy, m.in. dzięki uczestnictwie nazwa.pl w punktach wymiany ruchu nie tylko w Polsce (EPIX Warszawa, EPIX Katowice, EPIX Poznań, TPIX Warszawa, PLIX Warszawa, THINX Warszawa, POZIX Poznań, CIX Kraków i WRIX Wrocław), ale także w Amsterdamie – AMS-IX i Madrycie – ESpanix. CDN nazwa.pl Europa oferuje podwyższony poziom ochrony przed atakami DDoS poprzez odseparowanie ruchu krajowego i międzynarodowego.
- CDN nazwa.pl World: umożliwia dostęp do najszerszej infrastruktury CDN nazwa.pl, obejmującej 10 węzłów Content Delivery Network zlokalizowanych w Polsce (Wrocław, Warszawa, Kraków, Poznań, Katowice, Gdańsk), w Europe Zachodniej (Amsterdam, Madryt) oraz w USA (Seattle i Waszyngton). Dystrybucja ruchu realizowana na terenie Europy i USA we współpracy z firmami GTT i Cogent, a na terenie Polski we współpracy z ogólnopolskimi i lokalnymi dostawcami Internetu. Węzły w Seattle i Waszyngtonie, korzystające z łącz Tier1, zapewniają szybką wymianę danych nie tylko z amerykańskimi, ale także globalnymi operatorami sieci Internet. Skraca się czas potrzebny na dostęp do strony przez crawlery Google, co pozytywnie wpływa na wyniki jej pozycjonowania w wyszukiwarce. CDN nazwa.pl World oferuje najwyższy poziom ochrony przed atakami DDoS poprzez odseparowanie ruchu krajowego, europejskiego i międzynarodowego.
Korzystanie z sieci Content Delivery Network przynosi wymierne korzyści i zauważalny wzrost szybkości ładowania stron internetowych. Wszystko dzięki geograficznemu rozmieszczeniu poszczególnych węzłów CDN nazwa.pl bliżej użytkowników łączących się ze serwisami WWW. Węzły w Polsce, Europie i Stanach Zjednoczonych przechowują kopie elementów stron internetowych, dzięki czemu nie ma konieczności przesyłania ich z oryginalnych serwerów zlokalizowanych setki kilometrów dalej.
Coś więcej niż CDN
Dla tych, którzy szukają czegoś więcej, CDN nazwa.pl zapewnia dodatkowe funkcje rozszerzające jego możliwości:
- Usługa Multi Site Origin pozwalająca na zbudowanie systemu wysokiej niezawodności (HA). Odbywa się to poprzez wskazanie do 8 oryginalnych serwerów, z których węzły CDN mogą pobierać dane.
- Adres IPv4 lokalizowany geograficznie według oczekiwań użytkownika usługi – w Polsce, Niemczech, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, we Francji lub Włoszech.
- Zaawansowana ochrona zapewniana przez usługi Web Application Firewall (WAF) i Intrusion Prevention System (IPS).
- Automatyczna konwersja obrazów do formatu WebP zapewniająca nie tylko dużo lepszą kompresję zdjęć, ale również dynamiczną zmianę rozdzielczości obrazów.
- Kompresja gzip i brotli oferująca zmniejszenie ilości przesyłanych danych. Jest to szczególnie istotne dla użytkowników korzystających z sieci komórkowych.
KONIECZNIE PRZECZYTAJ NA BLOGU:
- Jak przyspieszyć stronę WWW za pomocą CDN nazwa.pl
- Dlaczego CDN przyspiesza działanie stron WWW?
- Testuj szybkość strony WWW
WIĘCEJ INFORMACJI Z CENTRUM POMOCY: