Ustawa o zwalczaniu nadużyć w komunikacji elektronicznej, która została przygotowana po to, aby ułatwić walkę z cyberprzestępczością, jest już obowiązującym prawem. Wprowadzono w niej szereg kluczowych zasad i obowiązków dla podmiotów publicznych, które korzystają z poczty e-mail oraz dla firm, które te usługi świadczą. Wymogiem staje się ochrona korespondencji za pomocą mechanizmów SPF, DKIM i DMARC, a także udostępnianie dla poczty elektronicznej zabezpieczenia 2FA. Czasu na dostosowanie się do zmian jest bardzo mało. Sprawdź, co musisz zrobić, aby sprostać nowym wymogom ustawowym.
Nie ma wątpliwości, że regulacje ujęte w omawianej ustawie przynoszą szereg korzyści. Dzięki nowym przepisom z pewnością ograniczone zostaną niektóre z form działania cyberprzestępców. I choć dysponują oni coraz większą liczbą narzędzi, które ułatwiają oszukiwanie nieświadomych internautów, to nowe przepisy umożliwiają skuteczną walkę na przykład z phishingiem, czyli podszywaniem się pod jakiś podmiot w wysyłanej wiadomości e-mail.
Zabezpieczenia poczty e-mail
Usługodawcy, którzy utrzymują ponad 500 000 kont mailowych, oraz ci, którzy świadczą usługi dla podmiotów publicznych, muszą już teraz dostosować swoje rozwiązania do zasad ujętych w ustawie. Najważniejszym wymogiem jest zapewnienie użytkownikom zabezpieczeń SPF, DKIM oraz DMARC. Mechanizmy te ograniczają skuteczność działań cyberprzestępców, którzy często wykorzystują komunikację elektroniczną po to, aby podszywać się pod zaufane instytucje i w ten sposób wyłudzać wrażliwe dane. Nowe przepisy zobowiązują również usługodawców do udostępniania zabezpieczenia 2FA przy logowaniu do skrzynki e-mail. 2FA stanowi dodatkową metodę weryfikacji podczas odbierania wiadomości. Dzięki niemu właściciel konta e-mail, oprócz hasła, musi podać na przykład specjalny kod, przesłany za pomocą wiadomości SMS lub pobrany z aplikacji typu Google Authenticator. Zabezpieczenie 2FA, aby można było mówić, że jest skuteczne i spełnia swoją rolę, musi obejmować zarówno webmail, czyli dostęp do poczty przez WWW, jak i odbieranie wiadomości za pomocą programów na komputerze. Za nieprzestrzeganie przepisów wprowadzonych ustawą grożą wysokie kary.
Firma nazwa.pl spełnia nowe obowiązki
Usługi CloudHosting i CloudMail, oferowane przez nazwa.pl, w 100% spełniają wymogi stawiane przez nowe przepisy. Jako lider technologiczny zawsze na pierwszym miejscu stawiamy bezpieczeństwo użytkowników, dlatego od wielu lat oferujemy rozwiązania, których używanie już dziś nakazuje ustawa o zwalczaniu nadużyć w komunikacji elektronicznej. Co więcej poczta w nazwa.pl chroniona jest również poprzez DNSSEC, uniemożliwiając hackerom obejście zabezpieczeń SPF, DKIM i DMARC poprzez fałszowanie informacji z DNS.
Przygotuj się na nowe przepisy
Wejście w życie ustawy o zwalczaniu nadużyć w komunikacji elektronicznej stanowi znaczący krok w zakresie cyberbezpieczeństwa. Cieszymy się, że swoimi rozwiązaniami możemy codziennie przyczyniać się do tego, aby Internet był lepszym miejscem.
Skontaktuj się z nami, a chętnie bezpłatnie przeniesiemy Twoją pocztę z dowolnego serwera do nazwa.pl. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że spełnia ona wymogi stawiane przez nowe prawo!
ZAMÓW SERWER POCZTOWY CLOUDMAIL