Jeżeli Twój blog ma więcej niż jednego autora treści lub chcesz, by różni członkowie Twojego zespołu edytowali stronę, możesz decydować o ich rolach w prowadzeniu witryny. Dzięki temu jesteś w stanie wyznaczyć im takie uprawnienia, które będą najbardziej odpowiednie do zakresu ich obowiązków. Dowiedz się, jak to zrobić!
Role w WordPressie
Rola w WordPressie oznacza, które czynności dotyczące strony może wykonywać dany użytkownik. Nadawane są uprawnienia od najniższych, takich jak pozostawienie komentarza pod postem, po najbardziej zaawansowane, takie jak modyfikowanie motywów, wtyczek czy nadawanie uprawnień kolejnym użytkownikom. WordPress pozwala na określanie następujących ról (wymieniając od najwyższego stopnia kontroli nad witryną):
- Administrator
Jeżeli tworzysz stronę w WordPressie, domyślnie Twoją rolą jest właśnie Administrator. Oznacza to, że masz pełną kontrolę nad witryną. Możesz wykonywać w niej wszystkie czynności, między innymi:
- edytować i zmieniać motyw,
- zarządzać wtyczkami,
- edytować kod witryny,
- dodawać i usuwać użytkowników oraz zmieniać ich uprawnienia.
- Redaktor
Redaktor to rola o wysokim stopniu uprawnień, która pozwala na samodzielne administrowanie stroną. Redaktor nie może dokonywać jednak fundamentalnych zmian, które znajdują się w najwyższych kompetencjach administratora. Uprawnienia redaktora umożliwiają między innymi na:
- tworzenie, publikowanie, edytowanie i usuwanie postów oraz stron,
- zarządzanie komentarzami (moderacja),
- publikowanie wpisów innych użytkowników,
- dodawanie elementów do Biblioteki Mediów oraz ich usuwanie i wstawianie w treść.
Zadaniem Redaktora jest sprawowanie pełnej kontroli nad treściami tworzonymi przez użytkowników niższych rang. Redaktor decyduje także o ostatecznym kształcie materiałów oraz czasie ich publikacji.
- Autor
Uprawnienia autorów umożliwiają im kontrolę nad tworzonymi przez siebie treściami. Mogą zatem przede wszystkim:
- tworzyć, edytować oraz kasować własne wpisy,
- publikować artykuły oraz usuwać je także po publikacji,
- dodawać treści do biblioteki mediów oraz wstawiać je do artykułów.
Dzięki temu, że Autorzy są uprawnieni także do publikowania artykułów, oznacza, że nie muszą one przechodzić przez ręce redaktora. Daje to im sporą autonomię, ale także w pewnym stopniu ogranicza właścicielom witryny kontrolę nad jakością wpisów i czasem ich publikacji.
- Współtwórca
Współtwórca dysponuje niższymi uprawnieniami od autora. Różnica polega na tym, że nie może on publikować stworzonych przez siebie wpisów, co jest kompetencją redaktora. Jeśli zatem chcesz mieć pełną kontrolę nad tym, jakie treści pojawiają się na blogu, przydzielenie użytkownikowi tej roli będzie dobrym wyborem. Zachowasz wtedy możliwość decydowania na przykład o harmonogramie publikacji oraz sprawdzenia stworzonych wpisów przed umieszczeniem ich na stronie.
- Subskrybent
Subskrybent posiada najniższy stopień uprawnień do witryny. Może jedynie przeglądać wpisy innych użytkowników, dodawać komentarze oraz zmieniać dane swojego profilu. Rola ta najczęściej jest używana, aby pozwolić odwiedzającym na otrzymywanie newsletterów. Daje także szansę na ukrycie części treści przed niezarejestrowanymi użytkownikami.
Nadawanie ról w WordPressie
Nadanie roli użytkownikowi następuje w momencie tworzenia jego konta. W tym celu w menu panelu administracyjnego wybierz pozycję Użytkownicy, a następnie Dodaj nowego:
Pojawi się wówczas ekran pozwalający na stworzenie konta nowego użytkownika, a także wybranie dla niego dowolnych uprawnień:
Jako Administrator możesz edytować nadane uprawnienia poprzez zakładkę Wszyscy użytkownicy. Wybierając konkretnego użytkownika, zyskasz dostęp do edycji informacji na jego temat, a także będziesz mieć możliwość zmiany jego roli.
Wtyczki do zarządzania rolami
Dla niektórych administratorów funkcjonalności WordPressa w kwestii zarządzania uprawnieniami użytkowników mogą być niewystarczające. W takim przypadku rozwiązaniem są wtyczki, które dają dostęp do większej liczby opcji. Warto tu spróbować szczególnie:
Members to zaawansowana i popularna wtyczka do zarządzania rolami w WordPressie. Umożliwia nie tylko określanie użytkowników standardowymi uprawnieniami, lecz także tworzenie nowych rodzajów ról. Zdecydujemy w ten sposób o dowolnych ich uprawnieniach.
Jest to wtyczka o bardzo dużych możliwościach, dzięki której zyskasz możliwość tworzenia niestandardowych ról użytkowników oraz zarządzania nimi. Możesz także decydować, jakie elementy panelu administracyjnego widzą poszczególne osoby. Jeżeli chcesz, stworzysz także tymczasowe konta użytkowników, a zabezpieczając proces logowania, zdecydujesz, które elementy treści strony mogą oni oglądać.
Zaletą tej wtyczki są nie tylko jej funkcjonalności, ale także najprostsza obsługa z wymienionych rozwiązań. Pozwala m.in. na tworzenie ról o dowolnych nazwach i uprawnieniach, a także przypisywanie użytkownikom wielu ról.
Dodatkowe wtyczki dają Administratorom duże możliwości zarządzania uprawnieniami użytkowników na stronie stworzonej w WordPressie. Jednocześnie dla większości zarządzających w zupełności wystarczą podstawowe funkcjonalności CMS-u w tym zakresie. Wykorzystanie niestandardowych ról może jednak mieć sens w przypadku witryn z wieloma współtworzącymi.
Hosting dostosowany do WordPressa
CMS WordPress jest ceniony przez miliony webmasterów na całym świecie. Żeby móc cieszyć się w pełni jego możliwościami, warto uruchomić go w zoptymalizowanym środowisku. CloudHosting WordPress od nazwa.pl zapewnia wysoki poziom bezpieczeństwa i dużą szybkość działania serwisów opartych o ten najpopularniejszy system do zarządzania treścią. Posiada zintegrowane pakiety modułów specjalnie wyselekcjonowane pod bloga, strony WWW, sklepy internetowe oraz galerie.
Każdy użytkownik CloudHosting WordPress otrzymuje dostęp do zasobów 4 vCPU (20 GHz) oraz 8 GB pamięci RAM. W połączeniu z konteneryzacją LXC sprawia to, że witryny działają szybciej i stabilniej. Duża prędkość funkcjonowania jest również możliwa dzięki zastosowaniu wydajnych dysków Intel Optane i procesorów serwerowych Intel Xeon, a także implementacji automatycznie skonfigurowanego magazynu Redis.
KONIECZNIE PRZECZYTAJ NA BLOGU:
- Strony WordPress najszybciej działają w nazwa.pl
- Tych rozszerzeń potrzebuje Twój WordPress
- Sposoby na prowadzenie bloga dla firmy