Statystyki to nieocenione źródło informacji na temat zachowań użytkowników każdej strony WWW. Pomagają w lepszym zrozumieniu potrzeb i preferencji klientów, dzięki czemu możliwe jest skuteczniejsze dostosowanie treści i strategii marketingowych. Właściciele witryn opartych na CMS-ie WordPress mogą do ich gromadzenia i analizy korzystać ze specjalnie przygotowanych wtyczek. Prezentujemy trzy, których naszym zdaniem warto używać.
MonsterInsights Lite
Wtyczka MonsterInsights Lite pozwala na dodanie do strony narzędzia Google Analytics, bez umieszczania w jej strukturze kodu śledzącego. W ten sposób umożliwia łatwe śledzenie statystyk witryny internetowej bez potrzeby ingerencji w konstrukcję strony.
MonsterInsights Lite dostarcza szczegółowe raporty na temat użytkowników odwiedzających witrynę. Jeżeli jest to tylko możliwe, poznasz ich płeć, kraj, z którego się połączyli, czy wykorzystywane urządzenie. Zdobędziesz również informację, w jaki sposób trafili na stronę, dzięki czemu ocenisz skuteczność działań marketingowych.
Informacje gromadzone przez MonsterInsights Lite będą dostępne bezpośrednio w kokpicie WordPressa bez konieczności przechodzenia na stronę Google Analytics. To bardzo wygodne, szczególnie gdy chcesz często sprawdzać statystyki. Inne istotne funkcje MonsterInsights to:
- analiza wyświetleń i konwersji formularzy pozwalająca stwierdzić, kiedy zachodzą przypadki ich porzucania, co jest przydatne podczas prac nad udoskonaleniem UX strony;
- dodatek UE Compliance, który pozwala uzyskać zgodność z RODO i innymi przepisami UE dotyczącymi prywatności;
- śledzenie kampanii AdSense i linków partnerskich;
- statystyki dotyczące pobierania plików;
- śledzenie konkretnych rodzajów zdarzeń, jak kliknięcia przycisków czy banerów;
- praktyczne wskazówki sugerujące, jak poprawić wskaźniki zaangażowania, liczbę odwiedzających czy SEO witryny (Headline Analyzer);
- obsługa Google Analytics dla testów A/B Google Optimize.
Matomo Analytics
Matomo Analytics to popularna alternatywa dla Google Analitics. Dzięki przechowywaniu danych na własnym serwerze zapewnia użytkownikom dodatkową prywatność i pełną kontrolę nad przetwarzaniem informacji związanych z ruchem na stronie. Pozostałe zalety Matomo Analitics to:
- prosta konfiguracja niewymagająca umiejętności kodowania;
- przejrzysty interfejs;
- funkcje umożliwiające anonimizacje danych i adresów IP użytkowników;
- obsługa ponad 50 języków;
- menedżer tagów;
- funkcje śledzenia kampanii, segmentacji odwiedzających czy wyświetlania ich profili;
- udostępnianie licznych raportów, generowanych w czasie rzeczywistym, wraz z wizualizacjami;
- obsługa WP Rest API.
Jetpack by WordPress
Jetpack jest wtyczką tworzoną przez ekspertów WordPressa. Za jego pomocą można optymalizować szybkość oraz SEO strony. Udostępnia także narzędzia poprawiające bezpieczeństwo witryny i umożliwiające modyfikację jej wyglądu.
Warto zaznaczyć, że Jetpack bazuje tylko na statystykach WordPressa. Z tego względu, trzeba przyjąć, że jest to doskonałe narzędzie, ale dla początkujących. Jeżeli więc nie prowadzisz zaawansowanej strony i potrzebujesz jedynie podstawowych statystyk dotyczących ruchu, wtyczka będzie jak najbardziej odpowiednia. Bardziej zaawansowanym użytkownikom zabraknie tu wielu funkcji, które dostępne są dzięki Google Analytics. Kluczowe cechy Jetpacka, jako narzędzia do analizy ruchu, to:
- wygodne prezentowanie podstawowych informacji o odwiedzinach przy każdym wejściu do kokpitu WordPressa;
- szybki podgląd tabeli z wykazem witryn odsyłających;
- osobna tabela z najchętniej oglądanymi postami i podstronami;
- statystyka wyszukiwanych przez użytkowników haseł.
Statystyki WordPressa można wykorzystać do analizy ruchu na stronie nie tylko przy pomocy wtyczki Jetpack. Inne pluginy, które na to pozwalają, to:
- WP Statistics – udostępnia takie informacje, jak wskazanie systemu operacyjnego, miasta użytkownika i jego adresu IP czy statystyki dotyczącej liczby odwiedzających z każdej wyszukiwarki i witryn odsyłających. Sortowanie informacji odbywa się na podstawie kategorii, tagów i autorów wpisów. Dane wyeksportujesz w formacie TSV, XML i CSV.
- Simple Feed Stats – wtyczka kompatybilna z WordPress Multisite i zbierająca dzienne oraz łączne statystyki dla każdego kanału, które są prezentowane za pomocą wykresów. Plugin obsługuje między innymi skróty i tagi szablonów umożliwiające wyświetlanie liczby subskrypcji kanałów RSS na stronie.
- Clicky Analytics – wtyczka automatycznie wstawia kod śledzenia na każdej podstronie WordPressa. Pozwala na uzyskanie podstawowych statystyk, w tym 30 najbardziej popularnych podstron, odsyłaczy i wyszukiwań. Plugin dostarcza ponadto funkcje przydatne pod kątem RODO, takie jak na przykład anonimizacja adresu IP.
Sprawdzaj statystyki na bieżąco
Jeżeli chcesz prowadzić działania content marketingowe, bloga lub kampanię SEO, musisz stale przyglądać się statystykom witryny. Dzięki nim najskuteczniej ocenisz, czy Twoje akcje promocyjne oraz sposób prowadzenia witryny przynoszą optymalny skutek w postaci rosnącej liczby użytkowników.
Wśród zaprezentowanych pluginów WordPressa, naszym zdaniem, szczególnie godnym polecenia jest MonsterInsights Lite. Za tym narzędziem stoi technologia i doświadczenie twórców, a jego dużym atutem jest możliwość integracji z Google Analitics. Warto przetestować również Matomo Analytics. Najmniej zaawansowane są statystyki wbudowane w WordPressa, aczkolwiek i te sprawdzą się przy mniejszym blogu lub innej tego typu niezaawansowanej witrynie.
Niezależnie od tego, czy planujesz uruchomienie małej strony, czy też dużego serwisu sprzedażowego opartego na WooCommerce, warto już na samym początku wybrać szybki i stabilnie działający serwer. CloudHosting WordPress to rozwiązanie idealnie dostosowane do wymagań, jakie przed tego typu usługami stawia najpopularniejszy system zarządzania treścią. CloudHosting WordPress zapewnia moc obliczeniową 4 vCPU i 8 GB RAM, dzięki czemu Twoja strona WWW o każdej porze dnia, będzie zawsze działała z maksymalną możliwą szybkością.