WordPress to prawdopodobnie najlepszy (a na pewno najpopularniejszy) CMS na świecie. Nie byłby jednak takim, gdyby nie olbrzymia liczba stworzonych dla niego pluginów. To właśnie ekosystem wtyczek sprawia, że możemy rozbudowywać funkcjonalności WordPressa, dostosowując go do własnych potrzeb. Wybraliśmy najlepsze darmowe pluginy, które przydadzą się każdemu twórcy strony.
Elementor
Elementor jest doskonałym edytorem typu drag&drop, czyli umożliwiającym edycję strony metodą „przeciągnij i upuść”. Ten sposób konstruowania witryny jest wyjątkowo intuicyjny, tym bardziej, że budować ją możemy z podglądem na żywo, widząc efekty naszego projektowania. Ważne jest także możliwość przełączania widoku strony pomiędzy widokiem desktopowym a mobilnym, dzięki czemu mamy świadomość, jak nasza strona będzie wyglądała na smartfonach.
Witrynę buduje się przy użyciu licznych widgetów, które przeciąga się z bocznego paska na stronę. Do dyspozycji mamy takie elementy, jak sekcja tekstowa, zdjęcie, ikony social media, mapy Google, czy widgety audio i video. Jeżeli będziemy potrzebować więcej rodzajów elementów, znajdziemy także dodatki zaprojektowane przez zewnętrznych programistów.
Kolejną zaletą Elementora jest to, że oddaje nam do dyspozycji wiele darmowych szablonów stron, za pomocą których można błyskawicznie stworzyć własną witrynę. Wystarczy je wkleić na wybrane podstrony i podmienić treści.
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Jetpack
Jetpack został zainstalowany ponad 5 mln razy i nie stało się tak bez powodu. Ta wtyczka jest prawdziwym kombajnem o imponującej liczbie funkcji. Za jej pomocą możemy między innymi:
- publikować zajawki naszych postów w social media,
- udostępnić użytkownikom widget pozwalający na subskrybowanie komentarzy pojawiających się pod danym wpisem,
- umieścić przyciski social media pozwalające na polubienie lub udostępnienie posta,
- tworzyć kopie bezpieczeństwa strony,
- uatrakcyjnić galerie zdjęć, zamieniając je w animowane karuzele, galerie kafelkowe lub mozaiki,
- wyświetlać pod postem powiązane wpisy.
Te i dużo więcej funkcji sprawiają, że Jetpack to wyjątkowo uniwersalna, wielofunkcyjna wtyczka, która przyda się każdemu twórcy strony.
Ninja Forms
Ninja Forms to intuicyjny w obsłudze plugin, za pomocą którego można tworzyć zarówno proste, jak i bardziej zaawansowane formularze. Korzystać w nim można z własnych pól formularza oraz wielu użytecznych szablonów.
Plugin nie ogranicza liczby formularzy, pól czy liczby obsługiwanych wiadomości. Komunikaty pojawiające się po wysłaniu e-maila czy też niepowodzeniu przy wypełnieniu formularza można oczywiście personalizować.
W Ninja Forms wprowadzimy odpowiednie wymagania dotyczące sposobu wypełniania pól oraz formatowania. Do dyspozycji będziemy mieli także kilka rodzajów zabezpieczeń antyspamowych — Google reCaptcha, aksimet czy pola pytań/odpowiedzi.
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Yoast SEO
Jest to jedna z najbardziej popularnych wtyczek SEO dla WordPressa, która umożliwia w dużym stopniu zautomatyzowaną optymalizację strony pod kątem pozycjonowania. Za pomocą Yoast SEO można m.in.:
- utworzyć mapę witryny XML,
- zweryfikować stronę w Narzędziach dla webmasterów Google,
- stworzyć szablony tytułów i meta opisów,
- zoptymalizować stronę pod kątem urządzeń mobilnych,
- skonfigurować breadcrumbs, czyli elementy nawigacji strony ułatwiające użytkownikowi zorientowanie się, w którym miejscu witryny w danym momencie się znajduje.
Wtyczka ponadto obsługuje strony wielojęzyczne oraz automatycznie sprawdza stopień optymalizacji strony pod kątem wybranych słów kluczowych.
Yoast SEO pomaga również skonstruować witrynę zgodnie z wytycznymi, dotyczącymi np. długości zdań czy rozkładu podtytułów.
PRZECZYTAJ TAKŻE:
WP Super Cache
WP Super Cache jest jedną z najlepszych wtyczek pozwalających skrócić czas ładowania się strony. Dzięki temu, że strona ładuje się szybciej, znacznie zmniejsza się jeden z najważniejszych parametrów decydujących o skuteczności witryny — współczynnik odrzuceń.
Wtyczka wpływa pozytywnie na współczynnik odrzuceń, wykorzystując pamięć cache. Dzięki temu nie zachodzi konieczność generowania pliku HTML przy użyciu bazy danych podczas każdej wizyty użytkownika na stronie.
Wszystko to sprawia, że witryna działa znacznie szybciej. Dlatego też wtyczki optymalizujące wykorzystanie pamięci cache są niezbędne, jeśli chcemy zapewnić użytkownikom komfort korzystania z witryny. Optymalnym wyborem będzie tu właśnie WP Super Cache.
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Dobrze dobrane wtyczki decydują o tym, czy WordPress spełni nasze oczekiwania. Do dyspozycji mamy olbrzymi ekosystem pluginów, z czego duża część jest bezpłatna lub dostępna w modelu freemium. Dzięki temu z WordPressem możemy zrobić niemal wszystko.