Firma nazwa.pl zabezpieczyła używane przez Spółkę adresy IP przy użyciu mechanizmu RPKI (ang. Resource Public Key Infrastructure). Wprowadzone rozwiązanie podnosi bezpieczeństwo infrastruktury routingu w Internecie, uniemożliwiając lub znacząco utrudniając użycie adresów IP przypisanych do Spółki przez innych uczestników sieci Internet.
Problemy związany z „porwaniem” adresów IP były opisywane już wcześniej przez światowe i polskie media, alarmujące o przypadkach przekierowywania ruchu nawet tak dużych operatorów jak YouTube czy Amazon. Temat ten już kilka lat temu pojawił się na łamach polskiego serwisu Zaufana Trzecia Strona https://zaufanatrzeciastrona.pl/post/manipulacje-trasami-bgp-czyli-czemu-pakiety-ida-przez-minsk/.
Rozwój technologiczny umożliwił obecnie rozwiązanie tego problemu. Wypracowany przez międzynarodową organizację IETF dokument RFC 6480 (https://tools.ietf.org/html/rfc6480) opisuje sposób, w jaki międzynarodowa społeczność uczestników Internetu zdecydowała się podwyższyć bezpieczeństwo przekazywania danych w Internecie.
Aby rozwiązanie RPKI mogło zadziałać, Regionalne Rejestry Internetowe (RIR), odpowiedzialne za przydział adresów IP na poszczególnych kontynentach, utworzyły funkcjonalności pozwalające każdemu operatorowi internetowemu opublikować i podpisać cyfrowym kluczem informacje o posiadanych przez niego adresach IP. Baza ta może być później użyta jako wiarygodne źródło informacji, pozwalające na wykrycie prób „porwania” adresów IP przez nieuprawnionego użytkownika sieci Internet.
Jak można było się dowiedzieć we wrześniu podczas prezentacji spółki Equinix na konferencji PLNOG w Krakowie, zabezpieczenie to będzie niebawem implementowane na routerach jednego z największych punktów wymiany ruchu operatorskiego PLIX. Można więc przyjąć, że wkrótce zabezpieczenie to stanie się standardem, który po raz kolejny podniesie bezpieczeństwo korzystania z sieci Internet.
Spółka nazwa.pl dziękuje prelegentom z firmy Equinix za edukację rynku w zakresie wprowadzanych zabezpieczeń sieciowych, popiera wprowadzanie dobrych praktyk oraz zachęca pozostałe firmy działające w Polsce do rejestracji swoich puli numerów IP poprzez narzędzie przygotowane przez organizację nadzorującą europejską strefę numeracyjną RIPE NCC.