CloudHosting w nazwa.pl, czyli hosting w chmurze, to rozwiązanie nowoczesne, które przewyższa pod każdym względem tradycyjny hosting, gdzie strona WWW obsługiwana jest jedynie na pojedynczym serwerze. Hosting w chmurze oferuje większą szybkość działania, skalowalność zasobów oraz reakcję na awarie w ułamkach sekund. Obrazowo można powiedzieć, że hosting tradycyjny jest jak stary wysłużony autobus, a hosting w chmurze to flota nowoczesnych samochodów wyścigowych.
Hosting, na którym będzie umieszczona Twoja strona WWW jest jak pojazd, który wypożyczasz w wypożyczalni. Może to być stary, wysłużony, ale pojemny autobus, do którego kierowca zapakuje wielu innych klientów albo flota nowoczesnych samochodów wyścigowych, którymi będzie mógł poszaleć samodzielnie z pełną prędkością. Co wybierasz?
W tradycyjnym hostingu Twoja strona WWW umieszczona jest z wieloma innymi stronami na pojedynczym serwerze i tam też jest uruchamiana. A jak myślisz, co się stanie, gdy ten serwer ulegnie awarii lub należy na nim uaktualnić oprogramowanie? Tak, strona przestanie działać. A co w przypadku, gdy inna strona WWW zacznie generować duży ruch, przeciążając serwer? Tak, Twoja strona zacznie wolno działać. Możesz jednak skorzystać z nowoczesnego rozwiązania w chmurze, pozbawionego wad tradycyjnego hostingu.
Jak działa hosting w chmurze
Chmura to grupa serwerów współpracujących ze sobą w celu zrównoważenia obciążenia generowanego przez wiele stron WWW. W zależności od liczby obsługiwanych serwisów może liczyć setki, a nawet tysiące serwerów. Monitoringiem ich obciążenia oraz przydzielaniem zadań dla każdego z nich zajmują się urządzenia zwane load balancerami. Proces wyboru przez load balancery najlepszego serwera w chmurze odbywa się dynamicznie i potrafi reagować na zwiększające się obciążenie na każdym z nich w czasie dziesiątych części sekundy, co eliminuje możliwość występowania przeciążeń. Któraś z obsługiwanych stron WWW zaczyna generować więcej ruchu? Nie ma mowy o żadnych przeciążeniach, bo load balancery od razu to wykryją i inteligentnie rozłożą ruch pomiędzy dostępne w klastrze serwery, co zapewni, że każda strona WWW działająca w chmurze będzie pracować z pełną szybkością o każdej porze dnia i nocy.
Hosting w chmurze jest szybszy od tradycyjnego hostingu
Jednym z największych atutów hostingu w chmurze jest możliwość zastosowania bardzo szybkich procesorów z małą liczbą rdzeni obliczeniowych, ale za to z wysokim taktowaniem zegara. Takie procesory wykonują dużo szybciej wszystkie zadania, jednak posiadają dużo mniejszą liczbę rdzeni obliczeniowych. W chmurze nazwa.pl wykorzystywane są najszybsze dostępne procesory serwerowe Intel Xeon z taktowaniem 5 GHz, które dzięki zastosowaniu bardzo wydajnego chłodzenia mogą pracować ciągle z maksymalną wydajnością.
Wykorzystanie takich procesorów w tradycyjnym hostingu jest możliwe, ale bardzo kłopotliwe, gdyż w przypadku nagłego zwiększenia obciążenia na jednej z obsługiwanych na serwerze stron WWW, przy małej liczbie rdzeni obliczeniowych, szybko dochodzi do przeciążenia, skutkującego spowolnieniem działania wszystkich stron WWW. W przypadku hostingu w chmurze taki problem nie występuje, bo load balancery w ułamku sekundy wykryją wzrost ruchu i dynamicznie przydzielają zapytania do najmniej obciążonych serwerów. Obciążenie na hostingu w chmurze rozłoży się na setki serwerów, a nie na jeden jak w tradycyjnym hostingu.
Gwarancja szybkości działania wyłącznie na hostingu w chmurze
Hosting w chmurze w przeciwieństwie do tradycyjnego hostingu to jedyne rozwiązanie, które potrafi zagwarantować odpowiednią szybkość działania dla Twojej strony WWW, niezależnie od pory dnia i nocy. W tradycyjnym hostingu normalne jest, że gdy jeden serwer jest w danym momencie przeciążony, to na innym w tym samym czasie dostępne jest wiele zasobów. Serwery nie mogą jednak ich wymieniać. Efektem są przeciążenia i okresowe spowolnienia w działaniu Twojej strony WWW i wszystkich innych korzystających z tego samego serwera. W przypadku hostingu w chmurze takie sytuacje nie występują, gdyż każda ze stron WWW może być równocześnie uruchamiana na wielu serwerach. Fajne, prawda?
Hosting w chmurze odporny na awarie
W tradycyjnym hostingu awaria pojedynczego serwera wywołuje przerwę dla wszystkich zgromadzonych na nim stron WWW. Niezależnie od stopnia profesjonalizmu pracowników firmy hostingowej awarie sprzętu się zdarzają i mogą być usuwane z pełnym zaangażowaniem jej pracowników, co nie zmienia faktu, że w przypadku tradycyjnego hostingu awaria taka może wywołać w trakcie dnia nawet wielogodzinną przerwę w działaniu stron.
W przypadku hostingu w chmurze awaria pojedynczego serwera automatycznie zostaje wykryta przez load balancery, które od razu eliminują dany serwer z klastra i nie przydzielają do niego kolejnych zapytań o strony WWW. Zarówno właściciele stron WWW, jak i osoby z nich korzystające nawet nie mają świadomości tego, że obsługa została przekierowana na inne serwery, bo wszystko działa jak zawsze z pełną prędkością. I znowu można przywołać przykład starego wysłużonego autobusu kontra floty nowoczesnych wyścigówek. Gdy autobus złapie gumę, to wszyscy muszą poczekać do końca naprawy, w przypadku floty wyścigówek, gdy jedna z nich ulegnie awarii, to automatycznie podstawiany jest nowy super samochód.
KONIECZNIE PRZECZYTAJ NA BLOGU:
WIĘCEJ INFORMACJI Z CENTRUM POMOCY:
Skalowalność tylko w chmurze
Wielu dostawców usług chwali się, że ich usługi są skalowalne. Co to jednak oznacza? Czy ich serwery są z gumy i pozwolą na nagły wzrost nieograniczonej ilości dostępnej mocy obliczeniowej, pojemności dyskowej, a może innych parametrów? To oczywiście chwyt marketingowy, bo każdy pojedynczy serwer ma jedynie mały margines możliwości przyjęcia wzrostu obciążenia, a wielkość pojedynczego serwera stanowi tę granicę. Gdy zostaje ona naruszona, to strony WWW działają wolniej, a jedynym rozwiązaniem jest przeniesienie części klientów na nowy serwer. Jest to jednak proces, który związany jest z wyłączeniem działania i niedostępnością przenoszonych serwisów WWW.
W hostingu w chmurze problem z przeciążeniami nie występuje, bo load balancery mają do dyspozycji setki serwerów, a możliwość skalowania zasobów nie jest ograniczona do wielkości pojedynczego serwera, ale do ich sumy. Ponieważ jednak i suma wolnych zasobów na wszystkich serwerach w klastrze może się zmniejszać, gdy rośnie liczba utrzymywanych stron WWW, w pewnym momencie należy również rozbudować ten klaster. Odbywa się to jednak bardzo prosto, poprzez dołączenie do load balancera nowych serwerów. Po ich aktywacji w klastrze load balancery rozpoczną przydzielanie nowych zapytań o strony WWW również i do nich, pozwalając tym samym na obsługę jeszcze większej liczby serwisów WWW.
Należy tutaj zauważyć, że o ile rozbudowa klastra serwerów działającego hostingu w chmurze odbywa się całkowicie bez przerw, to rozbudowa możliwości pojedynczego serwera w tradycyjnym hostingu czy też przeniesienie stron pomiędzy serwerami zawsze związana jest z przerwami w pracy.
Stary wysłużony autobus kontra nowoczesne samochody wyścigowe
Hosting w chmurze to pozbawiony wad hosting tradycyjny. Stanowi naturalny krok w ewolucji, czerpiąc korzyści ze współczesnych rozwiązań, pozwalających na wirtualizowanie zasobów i korzystanie z mocy obliczeniowej wielu niezależnie działających serwerów. Hosting tradycyjny, który ze względów ekonomicznych jest niestety dalej oferowany przez większość firm świadczących tego typu usługi, to taki stary wysłużony autobus, dla mało wymagających klientów, którzy po prostu nie zdają sobie sprawy z możliwości, jakie obecnie oferuje rynek. Świadomi klienci wybierają już teraz hosting w chmurze, który oferuje nazwa.pl, bo ciężko im wmówić, że ten stary wysłużony autobus będzie działał lepiej od nowoczesnej floty samochodów wyścigowych stosowanych przez nazwa.pl.