Szybkość działania serwera VPS zależy od częstotliwości taktowania procesora, a im wyższa jest ta wartość, tym sprawniej wykonuje on wszystkie operacje. Przeprowadziliśmy testy usług VPS z procesorami 2.2 GHz i 3.3 GHz. Zobaczcie, że VPS z wyższym taktowaniem procesora działa aż o 40% szybciej!
Współczesne procesory składają się z wielu rdzeni vCPU, czyli tak zwanych wirtualnych procesorów, które działając niezależnie od siebie, pozwalają na wykonywanie wielu różnych zadań w tym samym czasie. Każda aplikacja na serwerze może korzystać zazwyczaj tylko i wyłącznie z jednego rdzenia, dlatego też od jego szybkości, a nie od liczby rdzeni w procesorze, zależy szybkość jej działania. Liczba wykonywanych operacji w pojedynczym rdzeniu procesora zależy natomiast od częstotliwości jego taktowania, czyli od tego, jak szybko każdy z rdzeni vCPU wykonuje obliczenia. Częstotliwość ta podawana jest w gigahercach i oznaczana skrótem GHz.
Podnoszenie częstotliwości taktowania w procesorach odbywa się kosztem wzrostu ilości ciepła wydzielanego w trakcie jego pracy. To tak jak z poruszaniem się – gdy chodzisz, to wydzielasz mało ciepła, ale gdy zaczynasz biec, to nagle ilość ciepła gwałtownie rośnie i się pocisz. Ponieważ każdy procesor posiada graniczną wartość wydzielanego ciepła, którą może odprowadzić system chłodzenia, konieczne jest wprowadzenie ograniczenia w zakresie częstotliwości taktowania rdzeni. Tym samym wpływa to na szybkość działania wszystkich aplikacji.
Porównaliśmy poniżej szybkość wykonywania zadań na procesorach Intel Xeon 2.2 GHz i Intel Xeon 3.3 GHz, aby pokazać, jak w praktyce wygląda różnica w szybkości działania, na przykładzie popularnej aplikacji WordPress. Procesor z taktowaniem 3.3 GHz był w stanie wygenerować przykładową stronę w czasie 0,6 sekundy, podczas gdy jego odpowiednik taktowany 2.2 GHz potrzebował na to aż 1 sekundę!
Nie ma żadnych wątpliwości, że różnicę w szybkości działania widać gołym okiem, dlatego do wszystkich zastosowań związanych z generowaniem stron WWW, napisanych w PHP i wykorzystujących bazę danych MySQL, zalecane jest używanie serwerów VPS z wysokimi częstotliwościami zegara. To częstotliwość pracy zegara, a nie liczba rdzeni vCPU, ma wpływ na szybkość działania stron WWW. Liczba rdzeni vCPU ma wpływ jedynie na łączną sumę mocy obliczeniowej, jaką posiada dany serwer VPS. Można jednak łatwo przeliczyć, że 2 vCPU na procesorze z taktowaniem 3.3 GHz odpowiada pod względem tej mocy w przybliżeniu 3 vCPU na procesorze z taktowaniem 2.2 GHz. Warto więc wybrać procesory z wysokim taktowaniem, nawet gdy zawierają mniejszą liczbą rdzeni obliczeniowych, bo od częstotliwości taktowania procesora zależy, czy strona WWW będzie działała o 40% szybciej, czy wolniej.