Zapewne większość z nas rozpoczyna dzień od wypicia kawy oraz sprawdzenia skrzynki mailowej. Wiadomości elektroniczne to już codzienność, bez której nie wyobrażamy sobie funkcjonowania. Powiązana z nimi szybkość komunikacji zapewnia wygodę, przy której łatwo możemy zapomnieć o bezpieczeństwie. Naszą nieuwagę mogą wykorzystać cyberprzestępcy. Są jednak sposoby, które skutecznie chronią przed wirtualnymi zagrożeniami.
Dlaczego należy dbać o zabezpieczenia poczty?
Codziennie na naszą skrzynkę przychodzi wiele wiadomości, w tym również te niechciane. Czasem są to niezamówione newslettery, z których możemy się wypisać, a czasem niestety wiadomości, za pomocą których przestępcy próbują wyłudzić od nas dane lub środki finansowe. Nierzadko bywa tak, że autor podejrzanego maila prosi o zalogowanie się do np. bankowości internetowej poprzez podany link, który przekierowuje na fałszywą stronę naszego banku. Witryna ta, poza wyglądem nie ma z nim nic wspólnego z oryginałem. Została stworzona przez hakerów i służy wyłudzeniu danych logowania. Przy ich użyciu przestępcy mogą pozbawić nas środków z konta. W ten sposób wyłudzane są także dane kart kredytowych oraz dane dostępowe do innych serwisów internetowych. Taki proceder nazywa się phishingiem i bardzo łatwo jest paść jego ofiarą. Niestety to jedna z najpopularniejszych metod działania cyberprzestępców, która regularnie jest opisywana na specjalistycznych serwisach, zajmujących się tematyką bezpieczeństwa w sieci.
Równie niebezpieczny jest rodzaj złośliwego oprogramowania, które możemy nieuważnie zainstalować z pobranego załącznika, otrzymanego w podejrzanej wiadomości. W rezultacie nasz adres e-mail zostaje wykorzystywany do masowej wysyłki spamu, czego konsekwencją staje się obniżenie jego wiarygodności w filtrach antyspamowych innych użytkowników, a nawet wpisanie na czarną listę. W ten sposób mogą pojawić się problemy z późniejszym docieraniem naszych wiadomości do kontrahentów i przyjaciół.
Sposoby nazwa.pl na spam i malware
Jedną z metod walki ze spamem jest samodzielne stworzenie przez użytkownika tzw. białej i czarnej listy adresów, dzięki której samodzielnie decyduje on, jakie wiadomości zostaną uznane za spam. Metodę tę warto uzupełnić o dodatkowe, automatyczne zabezpieczenia. Skutecznym sposobem zwalczania spamu jest jedno z rozwiązań stosowanych przez nazwa.pl, czyli zaawansowany skaner antywirusowy, który skutecznie wykrywa złośliwe oprogramowanie, dzięki czemu nie trafi ono do naszej skrzynki. Ponadto w usłudze poczty nazwa.pl wykorzystywany jest także program SpamAssasin, który skanuje e-maile pod kątem wyrazów i zwrotów charakterystycznych dla wiadomości, będących spamem.
Warto zwrócić uwagę nie tylko na odbierane wiadomości, ale także na te, które wysyłamy. Może się zdarzyć, że cyberprzestępcy wykorzystają nasz adres mailowy do zalewania skrzynek osób z naszej listy kontaktów niechcianymi i często szkodliwymi wiadomościami. Przestępstwo podszywania się hakerów pod cudzy adres mailowy nosi nazwę e-mail spoofing. Jest bardzo niebezpieczne, ponieważ odbiorca wiadomości, przekonany, że pisze do niego zaufany nadawca, może podać hakerom ważne dane. Wpływa to negatywnie na wiarygodność naszej firmy, podważając zaufanie klientów i partnerów biznesowych.
Ochronie adresatów wiadomości oraz reputacji marki służą wprowadzone przez nazwa.pl na masową skalę kompleksowe rozwiązania w zakresie bezpieczeństwa użytkowników poczty elektronicznej. Pierwsze zabezpieczenie stanowi SPF, który zapewnia podstawową ochronę skrzynki mailowej. Jego działanie polega na wskazaniu przez właściciela domeny, z jakich adresów IP dopuszczalne jest przekazywanie poczty ze wszystkich kont e-mail w tej domenie. Na uwierzytelnienie serwera uprawnionego do wysyłki poczty pozwala z kolei DKIM. Dzięki jego zastosowaniu odbiorca ma gwarancję, że korespondencja została doręczona przez upoważniony do tego serwer. Gdy poczta jest już zabezpieczona przed próbami oszustwa za pomocą SPF i DKIM, pora na najwyższy poziom ochrony, czyli DMARC. Mechanizm ten decyduje, jak ma się zachować serwer pocztowy, który otrzyma wiadomość negatywnie zweryfikowaną za pomocą zabezpieczeń SPF i DKIM. Ponadto umożliwia on także otrzymywanie okresowych raportów o próbach e-mail spoofingu z serwerów pocztowych na całym świecie.
KONIECZNIE PRZECZYTAJ NA BLOGU:
- nazwa.pl wprowadziła zabezpieczenia SPF, DKIM i DMARC dla poczty e-mail
- Jak bezpiecznie korzystać z poczty e-mail?
Bezpieczna poczta z nazwa.pl
Niezależnie od tego, jak często korzystamy z poczty elektronicznej, warto zastosować odpowiednie zabezpieczenia, ponieważ to właśnie skrzynki mailowe są najczęściej atakowane przez cyberprzestępców.
Korzystanie z zaawansowanych technologicznie zabezpieczeń, jakie oferuje poczta nazwa.pl, nie tylko uchroni nas przed przykrymi i potencjalnie groźnymi niespodziankami w skrzynce odbiorczej, ale także sprawi, że nie narazimy osób trzecich na ryzyko utraty wrażliwych danych. Dzięki ochronie, którą zapewnia poczta nazwa.pl, zarówno nasza marka, jak i nasi klienci nie będą narażeni na niechciane wiadomości i inne niebezpieczne działania, jakie płynąć mogą od poczty elektronicznej.