Na początku XIX wieku francuski fizyk Joseph Nicéphore Niépce wykonał pierwszą udaną fotografię na cynkowej płycie — zajęło mu to aż 8 godzin. Zapewne nie spodziewał się, że jego wynalazek zmieni życie miliardów ludzi, pozwalając od samego początku uwieczniać cenne wspomnienia. Dzisiaj obchodzimy Światowy Dzień Fotografii, który jest dobrą okazją, żeby dowiedzieć się, jak zadbać o ochronę wykonywanych przez nas zdjęć.
Fotografie wokół nas
Możemy sobie wyobrażać, co czuli ludzie w czasach, kiedy wieść o nowym wynalazku Josepha Nicéphore’a Niépce’a zaczęła się rozchodzić. Czy przeczuwali, że tak mocno wpłynie on na nasze codzienne funkcjonowanie i stanie się nieodłącznym elementem wypoczynku, towarzyszem podróży oraz medium niezliczonych wspomnień? Pewne jest, że dzisiaj nie sposób zwizualizować sobie świata bez fotografii. Nie ważne, czy jesteśmy na uroczystości, spotykamy się z przyjaciółmi, przebywamy na urlopie, czy chcemy się czymś pochwalić przed znajomymi – robienie zdjęć towarzyszy nam niemal przy każdej aktywności. Dziś w każdym smartfonie znajduje się aparat, który w ułamek sekundy zapisze w swojej pamięci ważny moment i to w takiej jakości, o jakiej „ojcowie fotografii” mogli jedynie pomarzyć.
Czy jesteście świadomi, że w czasie, który poświęciliście na dotarcie do tej części artykułu, prawdopodobnie wykonano na świecie więcej zdjęć niż w całym XIX wieku? A to wszystko dzięki postępowi technologicznemu i nowym przyzwyczajeniom społeczeństwa. Trzeba pamiętać, że choć szeroko pojęta technologia wiele ułatwia, to potrafi również zawieść. Wystarczy nagła awaria dysku, karty pamięci czy zalany telefon i tysiące zdjęć — których wartości sentymentalnej nie sposób wycenić – może przepaść bezpowrotnie.
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Ocalić od zapomnienia
Każdy z nas albo doświadczył awarii dysku twardego, albo zna osobę, którą spotkała ta nieprzyjemność. Mimo że istnieją firmy, które specjalizują się w przywracaniu danych, to nie zawsze udaje się im odzyskać całość, a sama usługa jest zazwyczaj bardzo droga. Również karty pamięci w telefonach mają swoją żywotność, na którą wpływa m.in. wgrywanie i odczytu danych, a nierzadko bez żadnego „ostrzeżenia” odmawiają po prostu posłuszeństwa. Laptopy, jaki i smartfony padają także niestety łupem złodziei, którzy oprócz samego sprzętu, odbierają nam zgromadzone na nich pliki. Coraz większą plagą są w ostatnich latach również ataki ransomware, które dotykają nie tylko firmy, lecz także zwykłych użytkowników, a polegają na wysunięciu żądania okupu w zamian za odszyfrowanie uprzednio zakodowanych na komputerze danych.
Najlepszym sposobem zabezpieczenia ważnych plików, w tym pamiątkowych zdjęć, jest regularny backup. W tym celu stworzyliśmy i ciągle rozwijamy usługę Cloud Backup, która pozwala wykonywać kopie zapasowe danych zgromadzonych na dyskach komputerów. Co ważne, obsługa Cloud Backup jest intuicyjna, a sama instalacja aplikacji, która służy do wykonywania kopii zapasowych, zajmuje zaledwie kilka chwil. Wszystkie pliki, a zatem także i najcenniejsze nasze wspomnienia w postaci zdjęć, zanim zostaną wysłane do bezpiecznego Data Center nazwa.pl, są lokalnie szyfrowane algorytmem AES‑256 z indywidualnie nadanym przez użytkownika hasłem. Zapewnia to wielopoziomową ochronę tych danych. Późniejsze aktualizowanie utworzonej kopii odbywa się automatycznie, na bieżąco i zgodnie z harmonogramem ustalonym przez użytkownika.
PRZECZYTAJ TAKŻE:
- Usługa kopii zapasowej komputera z Windows w ofercie nazwa.pl
- Nowe funkcjonalności w Cloud Backup
- nazwa.pl rozwija Cloud Backup wspólnie z Klientami!
Połączenie przyjaznego interfejsu aplikacji Cloud Backup z najwyższym poziomem bezpieczeństwa sprawia, że usługa ta jest najlepszym rozwiązaniem dla każdego, kto chciałby w pełni zadbać o ochronę cennych dla siebie zdjęć. Warto zabezpieczyć swoje wspomnienia z wakacji, ważnych wydarzeń czy po prostu codziennych chwil, do których — dzięki temu — zawsze będziemy mogli wrócić.
Wszystkich miłośnikom fotografii z okazji ich święta życzymy dużo pięknych chwil do uwiecznienia!