Nowy Rok za pasem. Już za chwilę wszyscy będziemy wznosić toast o północy, składać sobie noworoczne życzenia i planować ambitne cele na kolejne miesiące. Żegnanie starego roku i witanie nowego to wyjątkowy moment, który był ważny już w starożytności. Co ciekawe, to wydarzenie nie zawsze celebrowano 1 stycznia. Tuż przed zabawą sylwestrową zapraszamy Was na ciekawą podróż w czasie. Jak dawniej świętowano ten dzień?
Święto rolników
W starożytnej Babilonii Nowy Rok, według kalendarza księżycowego, był witany w marcu. Głównym założeniem święta nazwanego Akitu było powitanie pory deszczowej z nadzieją na obfite plony. W starożytnym Egipcie początek roku obchodzono pod koniec września, a celebrowanie trwało cały miesiąc. Termin nie był przypadkowy, ponieważ o tej porze roku następował wylew Nilu, który gwarantował nawodnienie pól i obfite plony. Egipcjanie świętowali to wydarzenie poprzez huczne zabawy, śpiewy i tańce. Jeszcze inaczej wyglądały zwyczaje w kulturze celtyckiej. Nowy Rok obchodzono w święto zmarłych, które przypadało na koniec lata. W starożytnym Rzymie początek roku przypadał najpierw na 1 marca. Rzymianie wierzyli, że jeżeli ten dzień spędzą wesoło, takie też będą kolejne miesiące. Może dlatego zabawa trwała u nich aż 24 dni 🙂 W starożytności Nowy Rok utożsamiano więc z odradzaniem się przyrody i nadzieją na udane plony. Dopiero w 1691 roku ostatecznie zostało przyjęte, że Nowy Rok rozpoczyna się 1 stycznia. Wprowadzono taką poprawkę do obowiązującego wówczas w większości europejskich państw kalendarza gregoriańskiego.
Sylwester i postanowienia noworoczne
Żegnanie starego i witanie nowego roku jest dziś po prostu tradycją. I choć w różnych częściach świata zwyczaje związane z nocą sylwestrową są różne, to wszędzie nie może się obyć bez dobrej zabawy, muzyki, składania życzeń, obmyślania nowych celów i lampki szampana o północy. W Polsce Sylwester świętujemy od połowy XIX wieku.
Postanowienia noworoczne towarzyszyły ludziom od samego początku. Już w starożytnej Babilonii podczas marcowego festiwalu poddani składali obietnice poprawy w obecności króla. Rzymianie również mieli zwyczaj składania przysięgi wierności cesarzowi. Obecnie postanowienia noworoczne mają już raczej tylko formę samodoskonalenia. Co roku większość z nas co najmniej raz słyszy powiedzenie „Nowy rok, nowy ja”. Koniec grudnia to właśnie ten czas, w którym robimy podsumowania i rozmyślamy, co zrobić, aby kolejny rok przyniósł nam pozytywne zmiany. Dlatego właśnie 1 stycznia jest magiczną datą, która stwarza nowe możliwości i dodaje motywacji do wprowadzenia swoich postanowień w życie.
Nowy Rok w różnych częściach świata
Dzień 1 stycznia to najpopularniejsza data witania nowego roku, jednak istnieją kraje, które czynią to w innych terminach. Poniżej kilka przykładów wyjątkowych obrzędów.
Chiny
Nowy Rok to najważniejsze święto w kalendarzu chińskim, przypadające zmiennie między 21 stycznia a 20 lutego. Rok 2022 był Rokiem Tygrysa, który rozpoczął się 1 lutego, a już za niedługo, bo 22 stycznia, obywatele tego kraju rozpoczną Rok Królika. W Chińskiej Republice Ludowej Nowy Rok składa się z 3 dni świątecznych, ale tradycyjnie jest ich 15. Czas świąteczny kończy się Festiwalem Lampionów, a Nowy Rok obchodzony jest z fajerwerkami oraz tańcami smoków i lwów.
Bali
Mieszkańcy indonezyjskiej wyspy Bali obchodzą Nowy Rok w dniu pierwszego marcowego nowego księżyca, dlatego data ta nie jest stała. Czas ten jest poświęcony autorefleksji i przede wszystkim ciszy. Jakakolwiek praca w tym dniu jest zabroniona. Balijski Nowy Rok to z pewnością jeden z najbardziej oryginalnych sposobów świętowania początku roku na świecie.
Tajlandia
W Tajlandii tradycyjnie Nowy Rok, Songkran, obchodzony jest w połowie kwietnia. Świętowanie rozpoczyna się w momencie przejścia Słońca ze znaku Ryb w kolejny znak zodiaku, Barana. Tajski Nowy Rok świętuje się hucznie w całym kraju, a zabawa trwa 3 dni. Najbardziej znaną częścią obchodów tego święta jest polewanie się wodą, co symbolizuje oczyszczenie i życiodajność.
Szczęśliwego Nowego Roku!
W mijającym roku wdrożyliśmy wiele nowoczesnych technologii i usprawnień, a to wszystko po to, aby spełnić oczekiwania naszych Klientów. W ten sposób realizujemy cel nazwa.pl, którym jest nieustannie podnoszenie jakości oferowanych usług oraz komfortu ich użytkowania. Z okazji nadchodzącego Nowego Roku chcemy złożyć Wam najserdeczniejsze życzenia. Życzymy wszystkim – naszym Klientom, partnerom biznesowym i współpracownikom – szczęśliwego i obfitego w sukcesy czasu oraz udanego, pełnego radości Sylwestra! Niech każdy cel, który sobie zamierzycie, zostanie osiągnięty, a 2023 rok niech będzie najlepszym, jaki dotychczas przeżyliście! Do siego roku!