Mimo funkcjonowania dużej liczby rozszerzeń domen, w Polsce domena .pl jest wybierana statystycznie najczęściej. Decydując się na nią, podkreślamy, że kierujemy swój przekaz do użytkowników z naszego kraju. Jednocześnie .pl, jako zakończenie adresu URL, jest wpisywane przez wiele osób w Polsce niejako „domyślnie”, gdy szukają strony WWW należącej do jakiejś osoby, firmy czy organizacji. Domena .pl obchodzi swoje 31 urodziny. To dobra okazja, aby dowiedzieć się czegoś więcej na jej temat.
Historia domeny .pl
Początek domeny .pl to rok 1990. To właśnie wtedy IANA (Internet Assigned Numbers Authority), organizacja zarządzająca domenami najwyższego poziomu, oficjalnie przypisała końcówkę .pl do Polski. Zarówno w naszym kraju, jak i na całym świecie początki Internetu miały miejsce w środowisku akademickim. Dlatego prawo do administrowania domeną .pl zyskał zespół koordynacyjny Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej, w skrócie NASK. Choć nie ma oficjalnych informacji w tej kwestii, prawdopodobnie pierwszą polską domeną, która została zarejestrowana, była domena fuw.edu.pl. Dziś uznajemy ją jako domenę funkcjonalną, z rozszerzeniem .edu.pl, ale ten podział pojawił się znacznie później. Pierwszy adres z rozszerzeniem krajowym .pl (bez żadnego dodatku) pojawił się prawdopodobnie w 1995 roku. Choć na początku rejestracją domen zajmował się wyłącznie NASK, to dość szybko, wraz ze wzrostem popularności domeny polskiej, ich rejestrację zaczęły przejmować partnerzy NASK-u. Największym Partnerem NASK-u według oficjalnych raportów była nazwa.pl.
Domena .pl – obecny stan
Według raportu NASK-u w pierwszym kwartale 2021 roku, w rejestrze domeny .pl, znajdowało się łącznie prawie 2,5 miliona adresów, należących do ponad miliona abonentów. Średnio w Polsce powstaje codziennie ponad 2 200 nowych domen .pl, czyli jedna domena co ok. 40 sekund. Ponad 64% z ogółu zarejestrowanych adresów to domeny należące do firm czy organizacji, pozostałą część stanowią adresy należące do osób fizycznych. O tym, że posiadanie domeny jest istotne dla ich użytkowników, świadczy wskaźnik odnowień (odnowienie to wniesienie opłaty za możliwość korzystania z domeny w kolejnym okresie abonamentowym). W przypadku domen .pl ten wskaźnik wynosi aż ponad 71%.
Domena domenie nierówna
Wraz z rozwojem Internetu — od sieci wykorzystywanej przez środowiska akademickie do usługi stanowiącej globalne narzędzie komunikacji — istotnego znaczenia zaczęło nabierać nie tylko samo korzystanie z domeny, ale także właściwe zabezpieczenie jej i usług, z którymi jest ona powiązana. Teraz nie wystarczy zdecydować się jedynie na wybór nazwy, trzeba także zadbać o kwestie techniczne. Od nich będzie zależeć bezpieczeństwo strony WWW, poczty e-mail, a w przypadku firm nawet reputacja danego przedsiębiorstwa.
- DNSSEC
Jednym z największych zagrożeń w Internecie jest phishing. Polega on na wyłudzaniu cennych danych, takich jak numery kart kredytowych czy dane logowania. Użytkownik kierowany jest na fałszywą stronę, np. banku, łudząco podobną do oryginalnej. Takim sytuacjom pozwala przeciwdziałać protokół DNSSEC. Dzięki zaawansowanym mechanizmom szyfrującym dane przesyłane między serwerem DNS a komputerem są właściwie zabezpieczone. Daje to pewność, że transmisja nie zostanie podsłuchana, przechwycona lub zmodyfikowana.
Wdrożenie tego mechanizmu nie jest zadaniem łatwym, chociażby ze względu na konieczność regularnych aktualizacji kluczy kryptograficznych. Nie każdy usługodawca jest w stanie sprostać tym wymaganiom. Według statystyk, dostarczanych przez opiniotwórczy serwis top100.webhostingtalk.pl, na podstawie badania blisko 2,4 miliona domen funkcjonujących w polskim Internecie, ponad 60% serwisów WWW zabezpieczonych protokołem DNSSEC jest utrzymywanych w nazwa.pl. Każda rejestrowana u nas domena otrzymuje od razu to zabezpieczenie bez dodatkowych kosztów.
- DNS Anycast
Ataki DDoS (Distributed Denial of Service) to kolejne z zagrożeń, które czyhają na użytkowników Internetu. Stoją za nimi botnety, czyli dziesiątki tysięcy komputerów podłączonych do Internetu i przejętych przez hakerów za pomocą złośliwego oprogramowania. Wysyłają one ogromne liczby jednoczesnych zapytań do stron WWW, sprawiając, że serwery nie nadążają z ich przetwarzaniem. Z tego powodu strona przestaje działać. Gdy taki adres należy do firmy, jego niedostępność oznacza przestój w świadczeniu usług, zakłócenie procesów organizacji, a nawet kryzysy wizerunkowe.
W nazwa.pl jednym z zabezpieczeń przed atakami DDoS, realizowanym na poziomie serwerów DNS, jest DNS Anycast. Dzięki rozproszonej na całym świecie sieci serwerów DNS eliminujemy możliwość zablokowania jednego z nich, gdyż w przypadku ataku funkcje z nim związane przejmuje kolejne urządzenie. Dodatkowo DNS Anycast przyspiesza także działanie witryn internetowych, gdyż zapytania o daną domenę kierowane są zawsze do serwera DNS znajdującego się najbliższej użytkownika wchodzącego na stronę.
- Zabezpieczenia poczty elektronicznej
Domena stanowi nieodzowny element adresu mailowego. Dla zachowania poprawności komunikacji elektronicznej istotne jest, aby odbiorca, z którym się kontaktujemy, miał pewność, że określony e‑mail pochodzi właśnie od nas, a nie od podmiotu, który próbuje wykorzystać naszą tożsamość. W tym celu nazwa.pl udostępnia właścicielom domen zabezpieczenie SPF (Sender Policy Framework). Dzięki niemu właściciel domeny może wskazać, z jakich adresów IP są wysyłane jego e-maile.
DKIM (DomainKeys Identified Mail) to zabezpieczenie, które umożliwia nadawanie wysyłanym wiadomościom unikalnego klucza tworzonego za pomocą zaawansowanych metod szyfrujących. W ten sposób cyfrowo podpisujemy naszą wiadomość e-mail, dodatkowo uwiarygodniając się jako uprawniony nadawca wiadomości z danego adresu poczty elektronicznej. Jeżeli ktokolwiek będzie próbował podszywać się pod nas w swojej korespondencji e-mail, z pomocą w postaci raportu o takich zdarzenia przychodzi dostępny w nazwa.pl protokół DMARC.
- DNS over TLS
Bardzo ważne zabezpieczenie, które odpowiada za szyfrowanie transmisji między komputerem użytkownika a serwerem DNS tłumaczącym nazwy domen na adresy IP. Dzięki niemu zapytania do DNS-ów pozostają w pełni prywatne, a to uniemożliwia hakerom podsłuchanie naszej transmisji lub podmianę wspomnianego IP serwera. Rozwiązanie jest dostępne dla wszystkich domen obsługiwanych na serwerach DNS Anycast w nazwa.pl.
KONIECZNIE PRZECZYTAJ NA BLOGU:
- Wszystko na temat domen internetowych
- Dlaczego „Bezpieczna domena” w nazwa.pl jest bezpieczna
- nazwa.pl wyróżniona przez NASK
WIĘCEJ INFORMACJI Z CENTRUM POMOCY:
Domena .pl – tak, ale tylko Bezpieczna domena
Od początku swojej historii domena z rozszerzeniem .pl stanowi pierwszy wybór dla użytkowników w Polsce. To wygodny sposób identyfikacji własnej osoby czy marki, który dzisiaj świętuje swoje 31 urodziny. Przez te wszystkie lata wiele zmieniło się nie tylko w kwestii dostępności usług IT, ale także w kwestiach bezpieczeństwa i świadomego korzystania z Internetu. Dziś, oprócz bycia właściwie zidentyfikowanym, ważne jest, aby zdawać sobie sprawę także z kwestii technicznych, powiązanych z domeną. W nazwa.pl wyręczamy użytkowników z tego obowiązku, udostępniając możliwość rejestracji adresów internetowych w pakiecie „Bezpieczna domena”, który spełnia najwyższe standardy w tym zakresie.
Z okazji urodzin domeny .pl społeczność nazwa.pl składa serdeczne życzenia całej kadrze Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej!