Szybkość wczytywania stron WWW zależy od opóźnień w dostarczaniu jej elementów, czyli od wartości RTT zwanej popularnie „pingiem”. Im mniejszy ping, tym przesyłanie plików jest szybsze, a serwisy wczytują się krócej. Kluczem do obniżenia pingu do strony WWW jest połączenie wielu punktów styku z ogólnopolskimi dostawcami łącz z jednoczesnym utrzymywaniem w tych lokalizacjach serwerów CDN.
Wymiana ruchu w wielu polskich miastach
Aż 80% czasu oczekiwania na wyświetlenie strony WWW wiąże się z przesyłaniem jej elementów składowych, dlatego bardzo ważne jest, aby dostawca hostingu posiadał jak najbardziej zoptymalizowaną sieć i dużo punktów styków z innymi operatorami. Ponadto punkty wymiany ruchu powinny być zlokalizowane nie tylko w Warszawie, ale w całej Polsce, aby informacje nie były niepotrzebnie przesyłane okrężną drogą.
W przypadku nazwa.pl wymiana ruchu z największymi polskimi sieciami dostępowymi Orange, Netia, UPC, T-Mobile, Vectra (Multimedia) realizowana jest w aż 6 największych polskich miastach. Dzięki wymianie ruchu z tymi sieciami w Warszawie, Gdańsku, Katowicach, Poznaniu, Krakowie i we Wrocławiu czas dostępu do sieci nazwa.pl jest równie szybki dla klientów łączących się z Sopotu i Zakopanego, co dla tych, którzy łączą się z Warszawy.
Serwery CDN przechowują kopie strony
Ustanowienie wielu połączeń z ogólnopolskimi operatorami dostępu do sieci Internet umożliwia obniżenie czasu dostępu do serwerów dostawcy hostingowego, ale samo w sobie nie zwiększa szybkości ściągania stron WWW z serwerów. Aby osiągnąć takie przyspieszenie w każdym z wyżej wymienionych miast, w których następuje wymiana danych z innymi sieciami, należy uruchomić — jak w przypadku nazwa.pl — serwery CDN. Ich zadaniem jest utrzymywanie kopii elementów serwisów WWW, takich jak na przykład obrazki, pliki javascript i arkusze stylów CSS.
Serwery CDN przechowują jedynie statyczne pliki stron WWW, których zawartość nie zmienia się w czasie. Przy każdym wywołaniu strony WWW, gdy transmisja przechodzi przez serwer CDN w określonej lokalizacji, sprawdzane jest w pierwszej kolejności, czy elementy składowe serwisu znajdują się w cache. Trwa to poniżej 1 tysięcznej części sekundy. Jeżeli informacje są już w pamięci serwera CDN, to błyskawicznie następuje wysłanie ich do użytkownika. Jeżeli jest to pierwsze wywołanie danej strony, a informacje na serwerze CDN nie są jeszcze zapisane, to następuje zapytanie do oryginalnego serwera, na którym umieszczony jest serwis. Następnie — na podstawie informacji sterujących przesyłanych z tego serwera — elementy strony są zapamiętywane na serwerze CDN na okres wskazany przez jej właściciela. Gdy nastąpi kolejne zapytanie do tego samego adresu URL, to pliki potrzebne do wyświetlenia strony będą już dostępne w czasie krótszym niż mrugnięcie okiem.
Wymiana ruchu w punktach Internet Exchange
Spółka nazwa.pl uczestniczy również w wymianie ruchu z innymi operatorami w węzłach Internet Exchange. Oprócz udziału we wszystkich dużych warszawskich punktach wymiany ruchu: PLIX, THINX, TPIX i EPIX Warszawa nazwa.pl uczestniczy również w wymianie na poziomie regionalnym. Dostęp do WRIX Wrocław, EPIX Katowice, POZIX Poznań, EPIX Poznań i CIX Kraków zapewnia błyskawiczne połączenia do setek mniejszych i większych operatorów, w miejscach gdzie przyłączają oni swoich klientów. A sieć CDN nazwa.pl serwuje dla nich strony WWW równie szybko co dla użytkowników w Warszawie.
Nowoczesny hosting z CDN
Nowoczesny hosting to już nie tylko szybki serwer z nowoczesnym oprogramowaniem, ale również zaawansowany system dystrybucji stron WWW. Mariaż technologii hostingu z zaletami usługi CDN zapewnia ultraniskie czasy dostępu do elementów, tworzących strony WWW, oraz przyspieszenie ich wczytywania, niezależnie od lokalizacji korzystających z nich użytkowników. Optymalizacja działania hostingu polega więc zarówno na szybkim wykonywaniu kodu PHP i zapytań do bazy danych, jak i na sprawnym przesyłaniu gotowych stron do przeglądarek internetowych. Brak usługi CDN w ofercie dostawcy hostingu sprawia, że strona działa wolniej.
Zamów CloudHosting z CDN nazwa.pl
KONIECZNIE PRZECZYTAJ NA BLOGU:
- Dlaczego CDN przyspiesza działanie stron WWW?
- Hosting dla profesjonalistów
- Testuj szybkość strony WWW
WIĘCEJ INFORMACJI Z CENTRUM POMOCY: