Spółka nazwa.pl przeprowadziła niedawno testy szybkości serwerów różnych firm hostingowych i opublikowała wyniki na swoim blogu. Ponieważ otrzymaliśmy wiele pytań dotyczących sposobu wykonania tego testu, przedstawiamy więcej informacji w tym zakresie, co pozwoli wam samodzielnie wykonać podobne pomiary również na waszych serwerach.
Testować szybkość działania strony WWW można na różne sposoby, w szczególności za pomocą popularnych serwisów, które badają czas jej wczytywania. Taka metoda ma jednak swoje wady, gdyż na wynik końcowy bardzo duży wpływ ma odległość pomiędzy serwerem i testowaną stroną oraz wszystkie opóźnienia na łączach. Testy przeprowadzane tym sposobem preferują również hostingi, które nie oferują zabezpieczeń typu ochrona DDoS czy Web Application Firewall, chroniących na co dzień serwisy WWW przed próbami ataków i wykradania danych. Każdy poziom ochrony wprowadza bowiem minimalne opóźnienia, które w takich testach traktowane są jako spowolnienia w działaniu strony WWW.
Wiadomo, że tak jak w samochodzie, im mocniejszy jest silnik, tym szybciej jeździ samochód, tak w serwerze im silniejszy jest procesor, tym wszystkie operacje szybciej się wykonują. Tutaj nie trzeba specjalnie nikogo przekonywać, że szybkość wykonywania skryptów PHP czy też operacji na bazach danych jest proporcjonalna do szybkości działania procesora. Po wymianie serwerów w nazwa.pl i zamontowaniu w nich najszybszych obecnie na rynku procesorów serwerowych Intel Xeon E-2288G chcieliśmy więc sprawdzić, jak prezentują się wyniki nazwa.pl na tle innych firm hostingowych.
Porównaliśmy osiągi serwerów, które miały wykonać taki sam test polegający na wyświetleniu identycznej strony wykonanej w popularnym systemie WordPress w wersji 5.3.2. Na serwerach wszystkich badanych firm hostingowych zainstalowaliśmy oprogramowanie WordPress w najnowszej wersji, a ponieważ na chwilę przeprowadzania testów tylko część z badanych firm hostingowych udostępniła PHP 7.4, to wykonaliśmy je w jednolitym środowisku PHP 7.3 z domyślnymi ustawieniami, jakie oferowały poszczególne firmy. Nie wgrywaliśmy żadnych danych. Do odczytu wyników użyliśmy wtyczki Query Monitor 3.5.2 https://pl.wordpress.org/plugins/query-monitor/ , która umożliwiła w sposób precyzyjny dokonanie pomiarów. Przez 4 kolejne dni przeprowadzaliśmy 5 pomiarów dla każdej z badanych firm hostingowych, a później wyciągnęliśmy najmniejszy wynik ze wszystkich 20 pomiarów. Wyeliminowaliśmy więc dla wszystkich efekt przypadkowego przeciążenia serwerów, określając, z jaką maksymalną szybkością mogą być generowane strony WordPressa u każdego z operatorów.
Przetestujcie samodzielnie swoje serwery za pomocą WordPressa z zainstalowanym pluginem Query Monitor i wybierajcie mądrze, aby wasza strona działała szybko.