Sieć dystrybucji treści CDN nazwa.pl potrafi znacznie przyspieszyć dowolną stronę internetową. Wzrost szybkości działania możliwy jest jednak wyłącznie wtedy, gdy zasoby serwisu korzystają z cache na serwerach CDN. W weryfikacji pomocny będzie raport waterfall, który można wygenerować w kilka chwil za pomocą serwisu https://www.test2speed.pl. Dowiedz się, jak skontrolować ustawienia Twojej strony WWW.
Jeżeli chcesz efektywnie korzystać z sieci Content Delivery Network, musisz skontrolować i ewentualnie poprawić ustawienia nagłówków HTTP, które odpowiadają za buforowanie danych. Z nagłówków „Response headers”, które sprawdzisz dzięki serwisowi https://www.test2speed.pl, dowiesz się, czy poszczególne elementy Twojej strony posiadają wymaganą konfigurację.
Odczyt waterfalla
Po wykonaniu testu za pomocą serwisu https://www.test2speed.pl na dole raportu wyświetli się sekcja oznaczona jako ”Waterfall”. Pokazuje ona wszystkie elementy strony, które wczytuje przeglądarka. Odszukaj na liście pliki z rozszerzeniami: typu jpg, webp, gif, png, css, js, czyli te, które są elementami statycznymi. Następnie odczytaj szczegółowe nagłówki towarzyszące ich przesyłaniu, klikając na przyciski „+” z lewej strony nazwy pliku. Na poniższej grafice zaznaczyliśmy je na czerwono.
Response headers dla pliku
Po naciśnięciu przycisku „+” pokażą się dodatkowe informacje w sekcji ”Response headers”, które są przesyłane z serwera WWW z każdym obrazkiem, skryptem JavaScript czy też plikiem CSS. Możesz się z nich dowiedzieć się, czy ustawienia pozwalają na utrzymywanie kopii pliku na serwerach CDN i przyspieszają działanie strony WWW.
- X-CDN-nazwa.pl-age – nagłówek wskazuje, ile sekund dany plik jest już przechowywany w węźle CDN nazwa.pl. W naszym przypadku jest to 648 835 sekund, czyli nieco ponad 7 dni.
- X-CDN-nazwa.pl-policyused – nagłówek przekazuje informację o maksymalnym okresie przechowywania kopii pliku na serwerze CDN nazwa.pl.
- X-CDN-nazwa.pl-location – nagłówek informuje o tym, który węzeł obsługuje określone zapytanie o stronę: SEA (Seattle), WAS (Waszyngton), AMS (Amsterdam), MAD (Madryt), WAW (Warszawa), KRK (Kraków), WRO (Wrocław), POZ (Poznań), GDA (Gdańsk), KAT (Katowice).
- Cache-control – nagłówek określa zasady buforowania danego elementu.
Ustawienia cache-control
Ustawienia dotyczące zasad utrzymywania plików na serwerach CDN nazwa.pl wprowadzisz poprzez dodanie w pliku .htaccess na serwerze odpowiedniego wpisu z dyrektywą cache-control. Dzięki niej określisz, jak mają się zachowywać węzły CDN nazwa.pl oraz przeglądarki wyświetlające daną stronę w zakresie przechowywania jej elementów. Sterowanie buforowaniem opiera się na odpowiednich parametrach tego nagłówka:
- max-age – określa, ile czasu w sekundach wynosi czas wygaśnięcia buforowanej kopii zasobu, na przykład cache-control: max-age=1209600 oznacza, że zwracany zasób jest ważny przez 14 dni.
- public – uprawnia serwery CDN nazwa.pl do przechowywania pliku dla wszystkich użytkowników strony WWW.
Pamiętaj, aby ustawianie długości okresu przechowywania danych na węzłach CDN nazwa.pl nie było zbyt niskie, gdyż będzie to spowalniało działanie Twojego serwisu. Zalecane jest ustawienie 1 209 600 sekund, czyli 14 dni. W razie potrzeby, w każdym momencie możesz wyczyścić pamięć cache na CDN nazwa.pl za pomocą funkcjonalności dostępnej w CloudHosting Panel.
Przykład wpisu w .htaccess
Header set Cache-Control „max-age=1209600, public”
</filesMatch>
Po zastosowaniu powyższego wpisu w .htaccess na oryginalnym serwerze pliki z rozszerzeniami: ico, pdf, flv, jpg, jpeg, png, gif, js, css oraz swf, będą buforowane w węzłach CDN nazwa.pl przez okres 14 dni. Po tym czasie nastąpi ich rewalidacja.
WIĘCEJ INFORMACJI Z CENTRUM POMOCY:
CDN nazwa.pl przyspiesza stronę WWW
Sieć CDN nazwa.pl umożliwia szczegółowe zarządzanie zasadami buforowania plików za pomocą ustawień przekazywanych w nagłówkach sterujących. Odpowiednia ich konfiguracja na serwerze umożliwia przechowywanie plików w węzłach CDN i przyspieszenie ładowanie strony WWW. Korzystaj z narzędzia diagnostycznego https://www.test2speed.pl i optymalizuj szybkość działania Twojego serwisu!