Niewiele rzeczy może tak bardzo zaszkodzić firmie, jak nagła utrata danych. Obok wykwalifikowanych pracowników, gromadzone informacje to największy skarb przedsiębiorstwa, dlatego wymagają szczególnej atencji i ochrony. Wraz z postępem technologicznym na rynku pojawiło się wiele rozwiązań, które pomagają zadbać o firmowe pliki. Należy jednak podejść do ich zabezpieczania profesjonalnie i z rozsądkiem.
Backup, czyli kopia zapasowa
Backup polega na cyklicznej archiwizacji plików, np. z serwera, komputera czy też telefonu. Przy prowadzeniu firmy należy zadbać o wykonywanie kopii bezpieczeństwa przede wszystkim takich zasobów, jak pliki znajdujące się na serwerze, poczta e-mail czy bazy danych.
Kopia zapasowa danych zabezpiecza przed ich nieumyślną i bezpowrotną utratą. Wyobraźmy sobie sytuacje, w której pracownik przez przypadek usunął cały folder z wiadomościami e-mail. Bez posiadania kopii zapasowej nie udałoby się ich odzyskać. Ponadto przywrócenie kopii zapasowych jest najlepszym wyjściem dla organizacji w przypadku ataku oprogramowania ransomware czy katastrofy naturalnej, np. pożaru w serwerowni. W pracy może dojść do różnego rodzaju zagrożeń, więc wykonywanie backupu to po prostu konieczność. Jest to kluczowy element bezpieczeństwa informatycznego każdego przedsiębiorstwa.
Jakie są rodzaje backupów?
Większość osób z pewnością słyszała o samym słowie backup, jednak warto wiedzieć, że istnieje jego kilka rodzajów. Dobór odpowiedniego typu zależy od potrzeb danego użytkownika. Odmiany można łączyć, aby dostosować je do swoich wymagań. Najczęściej możemy spotkać następujące warianty:
- Pełna kopia zapasowa — jest to archiwizacja wszystkich wskazanych do backupu plików, dlatego cała operacja zajmuje najwięcej czasu.
- Kopia różnicowa — sporządza backup tylko nowych i zmodyfikowanych plików, które pojawiły się od czasu wykonania ostatniej pełnej kopii, dzięki czemu jest szybka w tworzeniu.
- Kopia przyrostowa — archiwizuje dane, które zostały zmienione lub dodane od momentu utworzenia ostatniej dowolnej kopii zapasowej.
Jak wykonać backup?
Najbardziej pospolitym sposobem archiwizacji danych jest zwykłe duplikowanie najważniejszych zasobów w obrębie jednej stacji roboczej. Takie rozwiązanie nie jest jednak wskazane, gdyż do każdego komputera można się włamać, a laptopa zgubić lub utracić w wyniku kradzieży. Dlatego do backupu wykorzystuje się też pozostałe zasoby sprzętowe w siedzibie organizacji, takie jak zewnętrzny dysk twardy, dysk sieciowy, wydzielony serwer w firmowym centrum danych albo sieć SAN (Storage Area Network). Większe organizacje korzystają również z specjalnej kategorii sprzętu, którym jest tzw. Purpose‑Built Backup.
Najlepszą opcją dla mniejszych firm jest backup w chmurze, dzięki któremu niezbędne zasoby wysyłamy do centrum danych dostawcy usługi. Przechowywanie plików poza siedzibą firmy uodparnia nas na efekty awarii, katastrof i innych nieprzewidzianych zdarzeń. Istnieje nawet specjalna kategoria rozwiązań chmurowych „Backup jako usługa” (Backup‑as‑a‑service), która udostępnia nam miejsce w bezpiecznej serwerowni, a za wykonywanie kopii zapasowych i zapisywanie ich w chmurze dba działające na komputerze lokalnym oprogramowanie, tzw. agent.
Aby pozbyć się obaw o bezpieczeństwo danych poza siedzibą firmy, warto je uprzednio zaszyfrować. W aplikacji Cloud Backup, oferowanej przez nazwa.pl, procedura ta jest częściowo zautomatyzowana. Wystarczy aktywować usługę i wskazać pliki przeznaczone do kopii zapasowej, a zostaną one zabezpieczone 256‑bitowym algorytmem kryptograficznym jeszcze przed wysyłką do centrum danych nazwa.pl.
Dlaczego warto tworzyć kopie zapasowe?
Bez względu na to, czy dane mają charakter osobisty czy biznesowy, powinny być zabezpieczone kopią zapasową. Utrata cennych plików może zależeć od różnych czynników, na które często nie mamy wpływu i dotknięte nią przedsiębiorstwa mogą znaleźć się w krytycznej sytuacji. Nie kuśmy więc losu, tylko zadbajmy już teraz o odpowiedni backup, a najlepiej wykonujmy go na kilka sposobów. Nic nie stoi na przeszkodzie, by jednocześnie utrzymywać kopie danych lokalnie, na wydzielonych dyskach NAS lub innych urządzeniach pamięci masowej oraz w usłudze chmurowej zapewniającej bezpieczeństwo danych poza naszą serwerownią.