Szybkość otwierania strony zależy w dużym stopniu od wielkości przesyłanych obrazów. Jeżeli jednak nie skompresowałeś ich, to CloudHosting w nazwa.pl zrobi to za Ciebie, a serwery CDN nazwa.pl udostępnią użytkownikom Twoją stronę WWW pomniejszoną nawet kilkukrotnie. Hosting nazwa.pl zrobi jednak jeszcze dużo więcej, bo zamieni obrazy na format webp, a poza tym dostosuje ich wielkość do rozmiaru okna przeglądarki użytkownika Twojej strony WWW.
Format webp wypiera gif, jpg i png
Istnieje wiele formatów zapisu obrazów, spośród których najbardziej popularne to gif, jpg i png. Formaty te powoli jednak ustępują miejsca opracowanej przez Google technologii webp, która zapewnia dużo lepszy poziom kompresji, a więc mniejszą objętość przy przesyłaniu z serwera do przeglądarki internetowej. Im mniej danych do przesłania, tym strona WWW działa szybciej, a użytkownicy dużo lepiej ją oceniają.
Automatyczna konwersja obrazów możliwa jest również dzięki temu, że obsługę formatu webp wprowadziły już wszystkie najpopularniejsze przeglądarki: Google Chrome, Microsoft Edge i Mozilla Firefox. Nawet jeżeli przeglądarka użytkownika nie obsługuje formatu webp, to zobaczy on obrazy w innym akceptowalnym dla niego formacie. Obsługę różnych formatów graficznych zapewnia bowiem dodatkowa komunikacja pomiędzy przeglądarką a serwerami nazwa.pl.
Konwersja obrazów do formatu webp i kompresja
Nawet jeżeli obrazy, które wgrałeś, nie korzystają z najnowszego formatu webp, to i tak automatycznie zostaną przekonwertowane przez serwery nazwa.pl i dostarczone do węzłów CDN nazwa.pl w postaci tego nowoczesnego formatu. Jak podaje wiele źródeł, poziom optymalizacji, przy zamianie ze starego formatu do webp, wynosi co najmniej kilkanaście procent. W praktyce jednak będzie to o wiele więcej, bo takie dane dotyczą obrazów skompresowanych już do granic możliwości, natomiast w praktyce większość grafik jest zapisana w postaci nawet kilkukrotnie większego pliku.
Negatywnym efektem zmiany stopnia kompresji zazwyczaj jest nieznaczne pogorszenie jakości obrazu, ale najnowsze algorytmy potrafią zrobić to w zakresie niewidocznym dla przeciętnego użytkownika strony WWW. Efekt końcowy jest jednak wart poświęcenia, bo szybkość ładowania strony może wzrosnąć nawet dwukrotnie.
Zmiana wielkości obrazu
Jednym z najczęściej popełnianych błędów przez webmasterów jest wstawianie na serwer obrazów o zbyt dużej rozdzielczości, a następnie pomniejszanie ich w przeglądarce użytkownika. To czyste marnotrawstwo, bo zdjęcie o większej rozdzielczości automatycznie zajmuje większą objętość, czas przesłania niepotrzebnych danych wydłuża czas otwierania strony, a komputer użytkownika jest dodatkowo niepotrzebnie obciążony koniecznością przeskalowania zdjęcia.
Ponieważ przy wysyłaniu strony WWW serwery nazwa.pl wiedzą jak duże zdjęcie będzie potrzebne na urządzeniu użytkownika, mogą je przygotować już we właściwej wielkości i skompresować je do postaci zawierającej minimalną ilość danych, koniecznych do przesłania. Przy tej konwersji korzystają oczywiście również z wydajnego formatu webp i kompresji, o której możesz przeczytać powyżej.
Dla każdego typu urządzenia przygotowywane jest więc zdjęcie w innym formacie. Na komputery z dużym wyświetlaczem zostaną przygotowane obrazy o innym wymiarze, dla telefonów komórkowych w innym, a dla tabletów w jeszcze innym. Wszystko to, aby każdy otrzymał wersję strony, jakiej potrzebuje.
Wyłączenie optymalizacji obrazów wydłuża czas ładowania strony
Kompresja wielkości obrazów może, w niektórych wypadkach, pogorszyć ich jakość, co może być szczególnie istotne dla fotografów, osób zawodowo publikujących wyniki swoich prac graficznych czy też tych, którzy „pedantycznie” dbają o to, aby umieszczone na serwerze zdjęcia były jak najmniejsze. Dla takich osób wprowadziliśmy w Panelu Klienta, w szczegółach usługi CloudHosting w zakładce CDN, możliwość wyłączenie całej funkcjonalności konwersji do formatu webp, kompresji obrazów i zmiany ich wielkości. Na taki krok powinieneś zdecydować się jednak w ostateczności, bo czas ładowania Twojej strony bez kompresji obrazów może się znacznie wydłużyć.
Szybkość strony ma wpływ na sprzedaż online i konwersję
Z badań przeprowadzonych przez Akamai i Gomez wynika, że 47% użytkowników Internetu oczekuje, że strona, którą odwiedzają, załaduje się w przeciągu 2 sekund. Gdy czas jej wczytywania przedłuży się do 3 sekund, to 40% z nich najprawdopodobniej opuści Twoją stronę, nigdy nie zapoznając się z nią. Nikt nie lubi wolno działających witryn, dlatego korzystaj z każdej możliwości, aby przyspieszyć swoją stronę, szczególnie jeżeli dzięki niej zarabiasz pieniądze. Używając CDN nazwa.pl z kompresją obrazków, zyskasz wielu nowych klientów i będziesz więcej zarabiał.
Przetestuj działanie CDN nazwa.pl z kompresją obrazów
Chcesz się przekonać, o ile CDN nazwa.pl z kompresją obrazów przyspieszy działanie Twojej strony? Nic bardziej prostego! Usługa Konwersja obrazów do formatu webp jest bowiem oferowana automatycznie i za darmo na cały okres abonamentowy dla wszystkich serwerów CloudHosting, których okres abonamentowy rozpoczyna się przed 1.01.2022 roku. Zatem niezależnie od tego, czy już teraz posiadasz u nas hosting, czy właśnie planujesz jego zamówienie, możesz dokładnie sprawdzić korzyści, które ta usługa daje Twojej stronie WWW. Jeżeli zdecydujesz się korzystać z Konwersji obrazów do formatu webp w kolejnym okresie abonamentowym, który rozpocznie się po 31.12.2021 roku, wówczas jej koszt miesięczny wyniesie tylko 10 zł + podatek VAT.
KONIECZNIE PRZECZYTAJ NA BLOGU:
- Przedłużenie terminu darmowej konwersji obrazów do WebP na hostingu w nazwa.pl
- Przyspiesz stronę za pomocą CDN w Polsce
- Testuj szybkość strony WWW
WIĘCEJ INFORMACJI Z CENTRUM POMOCY:
Jeżeli nie masz jeszcze serwera w nazwa.pl, zamów usługę CloudHosting na 30-dniowy okres próbny, przenieś kopię Twojej strony i dokonaj testu jej szybkości za pomocą popularnego narzędzia GTmetrix https://gtmetrix.com/. Pamiętaj, że odbiorcy Twojej strony mogą łączyć się z nią z różnych lokalizacji, korzystając często z wolniejszych łącz, dlatego warto zadbać o to, aby z każdego miejsca otwierała się ona równie szybko!