Zastanawiacie się, jaką oszczędność przynosi kompresja obrazków do formatu WebP na stronach WWW? Firma nazwa.pl zmierzyła to na podstawie ponad 100 miliardów zapytań o strony WWW kierowanych do kilkuset tysięcy serwisów obsługiwanych przez spółkę. Ilość przesyłanych danych zmniejszyła się aż o jedną czwartą!
Niecały rok temu nazwa.pl wprowadziła na swoich serwerach automatyczną konwersję obrazków do formatu WebP. Dodatkowo przed wysłaniem grafiki są konwertowane do wielkości ekranu komputera lub telefonu, dzięki czemu urządzenia nie muszą przeskalowywać zdjęcia o zbyt dużym rozmiarze do wielkości wyświetlacza. Zarówno kompresja do WebP, jak i przeskalowywanie zdjęć na serwerach nazwa.pl, wpływają na zmniejszenie wielkości przesyłanych plików graficznych, a tym samym na przyspieszenie działania serwisów WWW.
Format WebP przyszłością Internetu
WebP to nowoczesny format zapisywania zdjęć, który charakteryzuje się bardzo dużym stopniem kompresji danych. Formaty GIF, JPG i PNG, o których pewnie słyszałeś, nie zapewniają możliwości tworzenia tak małych objętościowo plików, więc stają się coraz mniej atrakcyjne w zakresie wykorzystania ich na stronach WWW. Według niektórych źródeł obrazy zapisywane jako WebP zajmują o 40% mniej miejsca niż obrazy JPG. Stopień kompresji może się jednak różnić przy każdej grafice, dlatego nie można jednoznacznie wskazać dokładnej wartości.
Automatyczna konwersja do WebP i zmiana rozdzielczości obrazków
Co jednak zrobić, gdy strona jest już gotowa i zawiera setki zdjęć zapisanych w starszych formatach? Konwersja posiadanych obrazów byłaby bardzo czasochłonna i kosztowna. Dla większości właścicieli serwisów WWW taka zmiana nie wchodzi więc w grę. Lepiej pogodzić się z przesyłaniem ze strony większych obrazów i nieco wolniejszym wczytywaniem strony, niż wydać wiele tysięcy złotych na przekonwertowanie zapisanych zdjęć do nowego formatu WebP.
Z pomocą dla właścicieli takich serwisów przychodzi nazwa.pl, która oferuje na swoich usługach CloudHostingu możliwość aktywacji automatycznej konwersji wysyłanych zdjęć do formatu WebP. Oryginalne grafiki na dysku pozostają niezmienione, natomiast serwery nazwa.pl przed ich wysłaniem w inteligentny sposób konwertują je do formatu WebP, dostosowując przy okazji ich rozdzielczość do ekranu użytkownika i ustawień wysokości oraz szerokości w kodzie HTML. Operacja takiej konwersji wykonywana jest jedynie podczas pierwszego odwiedzenia strony, a zmienione obrazki przechowywane są w pamięci cache na serwerze i na węzłach CDN nazwa.pl, dzięki czemu nie spowalniają działania serwisu.
Konwersja do WebP przyspiesza wczytywanie strony WWW
Zysk z kompresji obrazów do formatu WebP i zmiany ich rozdzielczości można zaobserwować praktycznie dla każdej strony. Dla jednych są większe, dla innych mniejsze, co uzależnione jest zarówno od liczby grafik, które są zawarte na niej, jak i od stopnia ich obecnej kompresji. Średnia oszczędność ilość przesyłanych danych, obserwowana na kilkuset tysiącach stron obsługiwanych przez nazwa.pl, wynosi około 25%. Oznacza to, że strona, która wcześniej wymagała przesłania 2 MB danych, obecnie potrzebuje przesłać jedynie 1,5 MB. Ponieważ aż 80% czasu wczytywania strony zajmuje przesyłanie jej elementów składowych, taka oszczędność przesyłanych danych może wpłynąć na około 20-procentowe przyspieszenie jej wczytywania. Jeżeli więc strona do tej pory ładowała się w około 2 sekundy, to po zastosowaniu opisywanych modyfikacji może to robić o około 0.5 sekundy krócej.
KONIECZNIE PRZECZYTAJ NA BLOGU:
- Optymalizuj kod strony internetowej
- Przyspiesz swoją stronę WWW, konwertując obrazki do WebP
- Testuj szybkość strony WWW
WIĘCEJ INFORMACJI Z CENTRUM POMOCY: