Na czym opierać określnie czy witryna jest optymalnie skonstruowana? Na pewno nie na subiektywnej ocenie, ale na twardych danych. Testy A/B pozwalają gromadzić potrzebne informacje, dzięki czemu możemy zbadać skuteczność poszczególnych elementów strony. Dlatego też warto je przeprowadzać, aby poprawić konstrukcję witryny. Jak się do tego zabrać?
Czym są testy A/B?
Testy A/B polegają na porównywaniu dwóch rodzajów treści marketingowej i badaniu różnicy w ich skuteczności. Treścią taką może być, np. przekaz reklamowy, strona internetowa czy wiadomość e-mail. Każda z wersji prezentowana jest grupie odbiorców, aby sprawdzić reakcje użytkowników. Możemy zwracać uwagę na konwersję, ruch na stronie, kliknięcia czy też dowolne inne czynniki, które uznamy za istotne.
Testowane treści często różnią się tylko jednym elementem – może to być copy, grafika, kolor czy forma wezwania do działania. Dzięki temu wiemy, jak zoptymalizować swój przekaz, a także uczynić skuteczniejszymi te tworzone w przyszłości.
Dlaczego warto przeprowadzać testy A/B?
Testy A/B są świetnym narzędziem do badania skuteczności treści marketingowych. Dzięki nim możliwe jest m.in.:
- skrócenie ścieżki zakupowej
Wyniki testów A/B uświadomią nam, które elementy strony utrudniają użytkownikowi dokonanie zakupu. Testując różne wersje witryny, sprawdzamy, która z nich daje większą konwersję.
Zdarza się, że przeszkodą na drodze do zakupu okazuje się dla użytkownika mylące copy, nieintuicyjna nawigacja czy zbyt długie formularze. Badając warianty zmian w tym zakresie, możemy wypracować optymalne rozwiązanie.
- poprawa UX
UX (user experience) jest nierozerwalnie związane z konwersją strony internetowej. Witryna powinna być intuicyjna i gwarantować pozytywne doświadczenie użytkownika.
Do testów A/B związanych z UX można zaliczyć, np. publikowanie różnych wersji przycisków wezwań do działania (CTA). Znaczenie ma tu wielkość, kolor, ułożenie przycisku czy jego treść. Dzięki testom badającym konwersję w przypadku każdej z wersji możemy zdecydować, która z nich będzie optymalna.
- zmniejszenie współczynnika odrzuceń
Współczynnik odrzuceń oznacza procent użytkowników, którzy odwiedzili witrynę, ale nie przeszli do innej podstrony. Gdy jest wysoki, może to świadczyć o nieprawidłowej konstrukcji strony.
Często jednak nie jest łatwo określić, gdzie występuje błąd w kształcie witryny. Pomocne są tu właśnie testy A/B, dzięki którym możemy publikować różne wersje strony, badając zmiany we współczynniku odrzuceń. Wyciągniemy z nich także naukę na przyszłość, dzięki czemu będziemy konstruować skuteczniejsze strony.
Nie mniej ważnym dla zmniejszenia współczynnika odrzuceń serwisu jest szybki hosting, na którym utrzymuje się stronę WWW, np. najszybszy hosting w Polsce – CloudHosting od nazwa.pl.
- optymalizacja skuteczności reklam
Podczas prowadzenia działań reklamowych Google Ads czy w social media, ważne jest, aby jak najlepiej wykorzystać budżet. Porównując wersje treści, które różnią się między sobą, np. jedynie copy czy zastosowaną grafikę, możemy zbadać ich skuteczność. Dzięki temu dowiemy się, które kliknięcia w content przekładają się na wyższą konwersję, co pozwoli nam wyraźnie zaoszczędzić.
- uniknięcie przeprojektowania całej strony
Zdarza się, że stwierdzając niesatysfakcjonującą konwersję witryny lub wysoki współczynnik odrzuceń, możemy zdecydować się na przeprojektowanie całej strony. W pewnych przypadkach może to być słuszne rozwiązanie (przeczytaj kiedy), ale często jednak wystarczy skupić się na poszczególnych elementach istniejącej witryny.
Dzięki testom A/B możemy zbadać, które elementy warto przeprojektować, w celu zwiększenia konwersji. Unikamy w ten sposób kosztów związanych z tworzeniem całkowicie nowego projektu, co do którego przyszłej skuteczności także nie mamy pewności.
Testy A/B mogą nam pomóc wypracować satysfakcjonujące rozwiązania, a są znacznie tańsze niż budowanie nowej wersji strony. Jeśli jednak i tak postanowimy przeprojektować witrynę, wyniki testów będą cenną wskazówką naprowadzającą nas na kierunek, którym warto podążać podczas prac.
- opieranie się na danych, nie na „wyczuciu”
Często zmieniając projekt treści marketingowych, opieramy się na subiektywnym poglądzie na to, które z nich będą skuteczniejsze. Nawet jeżeli posiadamy odpowiednią wiedzę, niekoniecznie będzie to prowadziło do wypracowania optymalnych rozwiązań.
Prowadząc testy A/B opieramy się na twardych danych dotyczących interakcji pomiędzy treścią a użytkownikiem. Nie ma tu miejsca na domysły i wyciągane wnioski mogą być znacznie bardziej trafne.
Darmowe narzędzia do testów A/B
Aby sprawdzić, czy przeprowadzanie testów A/B przyniesie nam korzyści, warto użyć darmowych narzędzi. Jeżeli prowadzimy większą firmę, możemy także zastanowić się nad użyciem bardziej zaawansowanych, płatnych rozwiązań. Są one dostępne w różnych cenach i wiele z nich udostępnia okres testowy.
Wśród bezpłatnych narzędzi warto zwrócić uwagę na:
Optimizely
Jest to jedno z najpopularniejszych narzędzi służących do przeprowadzania testów A/B. Generuje czytelne raporty oraz współpracuje z innymi rozwiązaniami tego typu, jak Crazyegg, Kissmetrics czy SiteCatalyst.
Narzędzie dysponuje funkcjonalnym interfejsem API. Umożliwia korzystanie z edytora wizualnego, pozwala na eksperymenty z wieloma stronami oraz obsługuje dynamiczne witryny. Nie jesteśmy ograniczeni limitem eksperymentów oraz możemy segmentować odbiorców.
Pakiet startowy narzędzia jest darmowy.
Google Optimize
Bezpłatne narzędzie Google Optimize pozwala tworzyć nowe, lepiej zoptymalizowane wersje stron internetowych. Dzięki niemu będziemy mogli zmieniać treści, kolory czy umiejscowienia elementów witryny. Służy do tego prosty i intuicyjny interfejs.
Podczas testów narzędzie wyświetlać będzie użytkownikom różne wersje strony. Ich skuteczność możemy określić na podstawie wybranych czynników, takich jak ruch, liczba odsłon, współczynnik odrzuceń czy, w połączeniu z Google Analytics, współczynnik konwersji.
Five second test
Jest to nieskomplikowane narzędzie umożliwiające testowanie, w jaki sposób strona jest odbierana przez użytkowników. Witryna wyświetla się testerom przez 5 sekund, po czym udzielają oni odpowiedzi na pytania.
Test pięciosekundowy pozwala sprawdzić czy użytkownicy są świadomi, jaki jest cel strony, jakie są jej najważniejsze elementy lub czy marka budzi zaufanie. Otrzymamy także informacje dotyczące tego, jakie było pierwsze wrażenie osób odwiedzających witrynę.
Nelio
Nelio jest wtyczką do WordPressa, która umożliwia przeprowadzanie zaawansowanych i przy tym intuicyjnych testów A/B. Dzięki niej możemy badać interakcje użytkownika z witryną, poprzez analizę map kliknięć i popularności danych elementów.
Przetestujemy w ten sposób m.in. zdjęcia, opisy produktów, motywy, widżety czy CSS. Wtyczka jest ponadto kompatybilna z WooCommerce.
Title Experiments Free
Title Experiments Free to prosta wtyczka WordPress, które pozwala eksperymentować z tytułami postów. Dzięki niej poddamy testom wiele wersji tytułów, co pozwoli nam określić, które z nich cieszą się największą liczbą wyświetleń i klikalnością. Sprawdzimy także miniatury dołączane do wpisów. Narzędzie to jest bardzo użyteczne dla blogerów.
Regularnie testuj A/B
Dzięki testom A/B zdobędziemy wiedzę o skuteczności konkretnych elementów witryny lub różnych wersji treści marketingowych. Sprawi to, że podczas projektowania nie będziemy „błądzić po omacku”, ale oprzemy się na danych statystycznych.
Testy A/B potrafią pomóc nam wyraźnie zwiększyć skuteczność witryny, co może wpłynąć na przychody firmy. Szczególnie ważne jest to dla e-commerce, gdzie odpowiednie doświadczenie użytkownika bezpośrednio przekłada się na sprzedaż. Dlatego też poświęcenie czasu i środków na testowanie może okazać się dobrą inwestycją.
KONIECZNIE PRZECZYTAJ NA BLOGU:
- Witryny przyjazne klientom, czyli co to jest UX?
- Co to jest marketing automation i czy mi się to przyda?
- Wiele podstron czy jedna strona? O multi-page i one-page