Konieczność zapewniania ochrony 2FA przy logowaniu do poczty oraz wymóg stosowania zabezpieczeń SPF, DKIM i DMARC to najważniejsze regulacje, które na dostawców poczty e-mail, nakłada przyjęty przez Radę Ministrów projekt ustawy o zwalczaniu nadużyć w komunikacji elektronicznej. Możemy dziś śmiało powiedzieć, że walka z cyberprzestępczością, dzięki nowym przepisom, będzie mogła być prowadzona skuteczniej.
Kto z nas nie słyszał o ujawnieniu wiadomości z pozbawionych zabezpieczenia 2FA skrzynek e-mail? Kto choć raz nie otrzymał maila informującego o nieodebranej lub nieopłaconej przesyłce, której w rzeczywistości nie zamawiał? Można powiedzieć wprost – dzisiaj oszuści zarabiają na nieświadomości i niewiedzy internautów. Dlatego tak ważne dla każdego użytkownika usług IT jest przyjęty przez Radę Ministrów projekt przepisów nowej ustawy, która wprowadzi dodatkowe obowiązki dla firm zajmujących się dostarczaniem usług poczty elektronicznej.
SPF, DKIM i DMARC
Przyjęty projekt przepisów przewiduje wymóg zapewnienia użytkownikom poczty mechanizmów SPF, DKIM oraz DMARC. Są to zabezpieczenia, które chronią przed podszywaniem się przez osoby trzecie pod adresy e-mail nadawców wiadomości. Pomimo że zapisy wskazują, że powyższy obowiązek dotyczyć ma jedynie usługodawców, którzy utrzymują co najmniej 500 000 kont mailowych, to obejmie również i pozostałych dostawców usług poczty, jeżeli oferują oni lub już świadczą usługi dla podmiotów publicznych.
Uwierzytelnianie wieloskładnikowe 2FA
Oprócz mechanizmów chroniących przed podszywaniem się pod nadawców poczty elektronicznej projekt ustawy wprowadza również obowiązek udostępniania użytkownikom skrzynek e-mail zabezpieczenia w zakresie logowania. Uwierzytelnianie wieloskładnikowe, znane częściej jako zabezpieczenie 2FA, to dodatkowa metoda weryfikacji przy uzyskiwaniu dostępu do poczty, którą stosuje się oprócz dotychczas używanego hasła. Może to być kod przesyłany za pomocą wiadomości SMS, kod z aplikacji typu Google Authenticator czy nawet zabezpieczenie wykorzystujące klucze sprzętowe. Obowiązek stosowania 2FA dotyczyć będzie, jak na razie, jedynie podmiotów publicznych, ale można się spodziewać, że wkrótce lista ta zostanie rozszerzona również na spółki prawa handlowego i inne podmioty uczestniczące w życiu gospodarczym.
nazwa.pl gotowa na nowe przepisy
Spółka nazwa.pl będąc liderem technologicznym na polskim rynku usług hostingowych, od dawna prowadzi aktywną edukację w zakresie bezpieczeństwa internetowego. Jako jedyni w Polsce oferujemy naszym Klientom możliwość korzystania z zabezpieczenia 2FA dla poczty odbieranej przez IMAP4, POP3 i webmail, a ochrona SPF, DKIM i DMARC już od wielu lat jest u nas standardem. Nasze usługi to rozwiązania tworzone i rozwijane przez doświadczonych inżynierów oprogramowania, specjalistów do spraw bezpieczeństwa i osoby posiadające ponad 20-letnie doświadczenie w branży. Każdy, komu zależy na bezpieczeństwie wysyłanych i odbieranych wiadomości e-mail, powinien już dzisiaj wybrać pocztę biznesową w nazwa.pl, z której każdego dnia korzystają miliony zadowolonych użytkowników.
Przyjęty projekt ustawy o zwalczaniu nadużyć w komunikacji elektronicznej to krok w dobrym kierunku. Dzięki licznym bezspornym i korzystnym dla każdego z nas regulacjom, po wejściu w życie nowych przepisów, cyberprzestępcy nie będą już w stanie tak łatwo przeprowadzać ataków, korzystając z nieświadomości swoich ofiar.
KONIECZNIE PRZECZYTAJ NA BLOGU:
- Zabezpieczenie 2FA to pełna ochrona Twojej poczty e-mail
- nazwa.pl wprowadziła zabezpieczenia SPF, DKIM i DMARC dla poczty e-mail
WIĘCEJ INFORMACJI Z CENTRUM POMOCY:
- Dlaczego należy korzystać z zabezpieczenia 2FA?
- Jak włączyć zabezpieczenie 2FA dla konta e-mail w nazwa.pl?