W odpowiedzi na oczekiwania naszych Klientów, kolejny raz udoskonalamy nasze usługi i wprowadzamy najnowsze technologie. Już niedługo oferta hostingu w nazwa.pl zostanie rozszerzona o dodatkowe, nowoczesne rozwiązania, które umożliwią uruchomienie aplikacji wykonanych w środowisku node.js i .NET Core. Oprócz nowych środowisk udostępnimy również możliwość korzystania z nierelacyjnych baz danych MongoDB i Redis. Nowe funkcjonalności uzupełnią możliwości usług oferowanych przez nazwa.pl, pozwalając na uruchomienie setek różnych aplikacji, dostępnych za darmo w Internecie.
Node.js i .Net Core
Technologie node.js i .Net Core, które zostaną wdrożone przez nazwa.pl do końca 2020 roku, są nowością na polskim rynku, wyczekiwaną przez młode pokolenie programistów, znudzonych tworzeniem aplikacji webowych wyłącznie w języku PHP. Udostępnienie nowych środowisk do uruchamiania serwisów WWW na wydajnym hostingu w chmurze nazwa.pl, ułatwi pracę wielu webmasterom, zdejmując z nich obowiązek samodzielnego administrowania serwerami dedykowanymi, na których wcześniej mogli korzystać z tych technologii.
Node.js jest wieloplatformowym środowiskiem, które umożliwia uruchamianie skryptów JavaScript poza przeglądarką internetową, na poziomie serwera. Dzięki temu developerzy zyskują możliwość tworzenia ciekawych i szybkich aplikacji, które uruchamiane są na serwerze, a do przeglądarki wysyłany jest tylko wynik ich pracy. Taki sposób działania zapewnia, że nawet bardzo złożone systemy mogą działać szybko i sprawnie. Node.js korzysta z dużej liczby modułów, które są gotowe do użycia, stanowiąc połączenie elastycznego środowiska z bibliotekami JavaScript.
Technologia .NET Core to z kolei środowisko typu cross-platform, pozwalające tworzyć i uruchamiać wysoce wydajne aplikacje na platformach Linux. Dzięki niej możemy utrzymywać aplikacje webowe tworzone w oparciu o rozwiązania Microsoftu, łącząc zalety typowo Windowsowego frameworka z wydajnością i niezawodnością systemu na którym obecnie działa hosting w nazwa.pl. Rozwiązanie to umożliwia przeniesienie aplikacji uruchamianych wcześniej na Windows Server na platformę nie wymagającą zakupu drogich licencji od firmy Microsoft.
Nierelacyjne bazy danych MongoDB i Redis
Kolejnym elementem wdrożeń zaplanowanych w 2020 roku jest umożliwienie Klientom nazwa.pl korzystania z baz danych MongoDB i Redis. MongoDB stanowi otwarty, nierelacyjny system zarządzania bazą danych, przechowujący dokumenty w formacie JSON. Takie rozwiązanie zapewnia możliwość tworzenia obiektowych baz danych, a nie tak jak w przypadku na przykład MySQL – rząd/kolumna. System wspiera macierze jako wartości, a ich przeszukiwanie, dzięki zapytaniom opartym o JSON, jest bardzo proste. MongoDB jest stosowany w wielu spotykanych na co dzień narzędziach w połączeniu zarówno z node.js, jak i z bardzo popularnym językiem PHP.
Redis to baza danych, która ze względu na swój sposób działania, doskonale sprawdza się przy cache’owaniu danych, które są zapisywane w pamięci RAM, a nie na dyskach. Pozwala to na możliwość uzyskiwania odpowiedzi z REDIS natychmiast, nawet przy milionach zapytań do bazy danych na sekundę. Kod aplikacji, która korzysta z REDIS, jest znacznie uproszczony, gdyż nie musi już zawierać funkcji przetwarzania danych, ponieważ dzieje się to na poziomie bazy. Warto jednak wspomnieć, że podobne funkcjonalności na hostingu w nazwa.pl dostępne są już od dłuższego czasu przy pomocy serwera Memcached (nie mylić z modułem memcache!). Użytkownicy hostingu w nazwa.pl niebawem będą więc mogli samodzielnie dokonać wyboru pomiędzy tymi dwoma rozwiązaniami.
KONIECZNIE PRZECZYTAJ NA BLOGU:
- Technologia ASP.NET i .NET Core w nazwa.pl
- Synergia działania nierelacyjnej bazy danych MongoDB z szybkimi dyskami Intel Optane na hostingu nazwa.pl
Rozbudowa serwerów w nazwa.pl
W chwili obecnej inżynierowie nazwa.pl prowadzą prace związane z rozbudową pamięci RAM na serwerach w chmurze nazwa.pl, dzięki której będzie możliwe uruchomienie opisywanych powyżej dodatkowych funkcjonalności. Prace te, dzięki wykorzystaniu technologii chmury, pozwalającej na elastyczne włączanie i wyłączanie poszczególnych serwerów, odbywają się w sposób zupełnie niezauważalny dla Klientów. Przełączenie ruchu w klastrze serwerów odbywa się bez żadnych przerw dla działania jakiegokolwiek serwisu WWW, w czasie milionowej części sekundy.
Rozwijamy się dla Was
Jesteś webmasterem i potrzebujesz dodatkowych funkcjonalności do działania swoich projektów? Chcesz przetestować nowe rozwiązania, które niebawem wdrożymy dla wszystkich użytkowników? Masz pomysł, jak jeszcze rozbudować można ofertę nazwa.pl? Skontaktuj się z naszym Działem Rozwoju, który dostępny jest pod adresem rnd@nazwa.pl.