Sposób, w jaki obchodzi się Sylwestra i Nowy Rok, ma swoje cechy wspólne na całym świecie – jest to często wielka, całonocna impreza, podczas której ludzie świętując, jednoczą się i wyrażają nadzieję na „jeszcze lepsze jutro”. W zależności od kraju zauważyć można różne zwyczaje, charakterystyczne dla danej kultury. Przyjrzyjmy się tym najbardziej interesującym.
Co na stole (i pod łóżkiem)?
Ponieważ Sylwester oznacza dla świata wspólne, domowe przyjęcia lub większe zabawy, istotne są spożywane wtedy posiłki. Potrawy, które pojawiają się na stole, są często symboliczne, a ich zjedzenie ma przynieść szczęście. Temu służy winogronowy zwyczaj kultywowany w Hiszpanii. O północy mieszkańcy półwyspu biorą do ust jedno winogrono wraz z każdym uderzeniem zegara. Służy to oczywiście osiągnięciu pomyślności w kolejnym roku, a w przeszłości miało na celu także przynieść sukces plantatorom winogron, którzy ten zwyczaj wymyślili i spopularyzowali. Zabawie towarzyszą także owoce w formie przetworzonej, jak na przykład słynne wino musujące Cava.
Na Filipinach, niegdyś kolonii hiszpańskiej, także spożywa się winogrona, chociaż w cenie są wszystkie okrągłe owoce. Symbolizują one monety i powinno ich być na stole dwanaście. W Kolumbii pomyślność w kwestiach finansowych bada się za pomocą… ziemniaków. Kładzie się je pod łóżkiem – jeden nieobrany, drugi w połowie obrany, trzeci bez skórki. Jeśli o północy wyciągnie się nieobranego, oznacza to obfitość. A im mniej skórki będzie na wyciągniętym ziemniaku, tym większe czekają nas pustki w portfelu.
W Japonii utarło się, by przed północą jeść długi makaron gryczany Soba. Symbolizuje on przejście w nowy rok, a jego krojenie oznacza dosłownie odcinanie się od przeszłości i rozpoczynanie nowego rozdziału w życiu. Dla Greków ważne znaczenie ma cebula. Wywieszana jest przed domem jako znak odrodzenia, a sam zwyczaj jest szczególnie popularny na Krecie.
Włosi spożywają soczewicę, która przez swój okrągły kształt także kojarzona jest z pieniędzmi. Do potraw z tym warzywem strączkowym dodają symbolizujące urodzaj mięso. Duńczycy stołują się na słodko, jedząc wieże marcepanowych pączków zwanych „kransekage”, oczywiście w kształcie koła. Tu jednak chodzi bardziej o słodycz samych wypieków niż dobrobyt.
Wszystkie kolory Sylwestra
Ważne jest nie tylko to, co się w Sylwestra spożywa, ale także jakich czynności dokonuje. Zawsze mają one znaczenie symboliczne i służą oczywiście przynoszeniu szczęścia w nadchodzącym roku. We wspomnianej już Hiszpanii przyjęło się, by zakładać czerwoną bieliznę lub inne elementy garderoby w tym kolorze. Mieszkańców Wenezueli zobaczymy w strojach żółtych, a Brazylii – w białych. Biel odpowiedzialna jest tam ogólnie za pomyślność, ale osoby szczególnie zainteresowane zwiększeniem dochodów założą ponadto elementy żółte, a chcące zyskać siłę i pasję – czerwone.
Nowy Rok niesie ze sobą także inne tradycje. W Hiszpanii wrzuca się do kieliszka Cavy różne przedmioty o znaczeniu symbolicznym – np. soczewica ma przyciągnąć pomyślność finansową, a pierścionek – miłość. Kolumbijczycy, życzący sobie podróży, przechadzają się z pustymi walizkami, a Duńczycy… rzucają starymi talerzami w drzwi domów rodziny i przyjaciół, aby odpędzić złe duchy. Przy ogniskach świętuje się w Szkocji, gdzie najważniejsze są płonące kule umieszczone na słupach, którymi wymachuje się w trakcie zabawy. Mają one przywodzić na myśl słońce – symbolizują pomyślność. W Finlandii kultywowany jest zwyczaj przypominający nasze wróżby andrzejkowe. Do pojemnika z wodą wlewa się roztopioną cynę, a następnie przewiduje przyszłość na podstawie jej kształtu po stwardnieniu.
Szczęśliwego Nowego Roku życzy nazwa.pl
W nazwa.pl naszą tradycją jest, by każdego roku wprowadzać dla Państwa wartościowe rozwiązania będące nowymi usługami lub podnoszące funkcjonalności już istniejących. Dziękując Państwu za wspólny 2021 rok, chcielibyśmy złożyć Wam najserdeczniejsze życzenia noworoczne – aby zabawa sylwestrowa upłynęła Państwu w niezapomnianej atmosferze, a 2022 rok przyniósł ze sobą dużo szczęścia, radości oraz udanych projektów w Internecie oraz poza nim!