Pamięć podręczna na serwerze WWW przyspiesza czas obsługi zapytań o strony poprzez przechowywanie ich statycznych wersji. Dzięki eliminacji konieczności generowania zawartości strony przy każdym wywołaniu serwisu, zmniejsza się również obciążenie serwera, a integracja mechanizmu z siecią Content Delivery Network zapewnia efektywniejsze dostarczanie treści użytkownikom z różnych regionów świata.
Zastosowanie cache po stronie serwera znacząco skraca czas potrzebny na przygotowanie do wysłania strony WWW, gdyż serwer przechowuje statyczne wersje wykonanego wcześniej kodu PHP. Aby jednak taki mechanizm działał prawidłowo, aplikacja typu WordPress powinna zarządzać aktualizacjami informacji umieszczonymi w cache. Odbywa się to poprzez wtyczki, które udostępnione są bezpłatnie do WordPressa, PrestaShop, Magento i innych popularnych systemów.
LSCache plugins na hostingu nazwa.pl
Jednym z najpopularniejszych rozwiązań do zarządzania statycznymi wersjami wykonanego kodu PHP jest LSCache. To implementacja cache po stronie serwera zastosowana w LiteSpeed. Mechanizm działania stosowany w modułach, które z niego korzystają, jest jednak uniwersalny niezależnie od rodzaju serwera WWW. Pozwala w sposób automatyczny zapisywać, przechowywać i rewalidować zawartość cache w ramach serwera wykonującego kod PHP.
W przypadku nazwa.pl obsługa cache dla PHP realizowana jest po stronie węzłów CDN nazwa.pl, a nie na serwerze, dzięki czemu dane, które mają być wysłane do przeglądarki użytkownika, zlokalizowane są dużo bliżej, niż gdyby ich przesyłanie miało odbywać się z oryginalnego serwera. Jest to dodatkowa korzyść wpływająca zarówno na czas przesyłania plików HTML, jak i na zwiększenie wydajności usługi hostingowej. Zarządzaniem zawartością cache zajmują się serwery wchodzące w skład CDN nazwa.pl. Nie obciążają przy tym dostępnej mocy obliczeniowej na hostingu.
Pamięć podręczna dla wykonanego kodu PHP na hostingu w nazwa.pl działa z CDN nazwa.pl dzięki autorskiemu mechanizmowi komunikacji pomiędzy serwerem WWW i węzłami CDN. Przechowywanie cache w wielu miejscach na świecie skraca nie tylko czas wykonania kodu strony WWW, jak w przypadku serwera LiteSpeed, lecz także i oczekiwania na jej przesłanie do przeglądarki. Wykonany kod PHP umieszczony jest na wielu węzłach sieci CDN nazwa.pl, a bezpośrednia komunikacja systemowa pomiędzy serwerem WWW a węzłami sieci CDN nazwa.pl umożliwia weryfikację aktualności przechowywanych danych.
Usługa CDN nazwa.pl
Usługa dodatkowa do hostingu CDN nazwa.pl to niezbędny element funkcjonowania mechanizmu cache. Odpowiada ona za przechowywanie w wielu miejscach w Polsce i na świecie wykonanego kodu PHP strony WWW. Jest to więc kolejny ważny powód, aby z niej korzystać. Umożliwia ona również aktywowanie funkcjonalności, która automatycznie będzie konwertowała obrazy z Twojego serwisu WWW do nowoczesnego formatu obrazów WebP oraz dokonywała dynamicznego zmniejszania wielkości przesyłanych grafik w zależności od rozdzielczości ekranu na urządzeniu użytkownika. Dzięki temu ilość przesyłanych danych zmniejszy się jeszcze bardziej, a Twoja strona WWW będzie działać szybciej.
Jak zoptymalizować szybkość WordPressa?
Aby maksymalnie przyspieszyć działanie aplikacji WordPress na hostingu w nazwa.pl, w pierwszej kolejności należy aktywować usługę dodatkową CDN nazwa.pl. Zapewni ona możliwość dostarczania statycznych elementów serwisu z węzłów sieci CDN nazwa.pl zlokalizowanych w wielu miastach w Polsce i na świecie. Dodatkowe przyspieszenie można uzyskać poprzez zastosowanie modułu LiteSpeed Cache for WordPress oraz Obsługi LSCache plugins na hostingu w nazwa.pl, który umożliwi przechowywanie na węzłach sieci CDN nazwa.pl również statycznych wersji wykonanego kodu PHP. Aby zoptymalizować wielkość przesyłanych danych, warto aktywować usługę dodatkową konwersji do formatu WebP i zmiany wielkości obrazów, dzięki której serwery nazwa.pl automatycznie zmienią grafiki z Twojego serwisu WWW do nowoczesnego formatu WebP oraz skonwertują do rozdzielczości ekranu na urządzeniu mobilnym.
Zastosowane metody optymalizacji, wymienione powyżej, służą do szybszego wygenerowania kodu strony, zapewnienia mniejszych opóźnień w przesyłaniu plików do przeglądarki oraz optymalizacji ilości przesyłanych danych. Będąc użytkownikiem hostingu w nazwa.pl, możesz samodzielnie zdecydować, z jakich udogodnień chcesz skorzystać i jaki poziom optymalizacji serwisu chcesz uzyskać.