Prawie 78% wszystkich stron internetowych jest przygotowywanych w języku PHP. Udostępniona niedawno wersja 8.2 poprawia wydajność aplikacji, wprowadza kilka nowych funkcjonalności oraz podnosi poziom bezpieczeństwa napisanych w tym języku witryn. Zmiany względem PHP 8.1 nie są rewolucyjne, więc przejście na nową wersję w większości przypadków nie będzie powodować żadnych problemów. Już dziś zatem warto ją przetestować.
Szybsza praca stron WWW
Zanim PHP 8.2 zostało udostępnione na serwerach CloudHosting w nazwa.pl, przeprowadziliśmy szereg testów jego wydajności oraz stabilności pracy. Najnowsze PHP, zgodnie z oczekiwaniami, przyniosło zwiększenie szybkości działania uruchamianych za jego pomocą stron WWW. Co prawda, w stosunku do wersji 8.1 sam przyrost nie jest rewolucyjny, jednak można śmiało powiedzieć, że twórcom tego języka programowania udało się zachować pozytywny trend, do którego od jakiegoś czasu zdążyli nas już przyzwyczaić. Biorąc pod uwagę, że prawie 78% witryn internetowych zbudowanych jest właśnie w oparciu o PHP (dane z końca grudnia 2022 r.), każde przyspieszenie jego działania jest bardzo ważne i powinno być docenione.
Nowe możliwości i lepsze bezpieczeństwo
Twórcy nowego PHP skupili się głównie na rozbudowie i optymalizacji rozwiązań zapoczątkowanych w wersji 8.1. Jest także kilka nowości, które bez wątpienia usprawnią pracę programistom tworzącym aplikacje w tym języku. Wśród nich warto wymienić chociażby wprowadzenie Standalone Types czy Readonly Classes. Od wersji 8.2 mamy zatem możliwość zwracania typów danych w sposób separatywny wraz z określeniem ich właściwości i parametrów (jako true, false oraz null), a także możemy definiować klasy jako „tylko do odczytu”, co sprawia, że kod aplikacji staje się prostszy w zapisie i lepiej zoptymalizowany.
Nowością wprowadzoną w PHP 8.2 jest Disjunctive Normal Form Types, czyli typy DNF, które umożliwiają łączenie ze sobą typów unijnych i krzyżowych. Innym bardzo istotnym mechanizmem skierowanym na poprawę bezpieczeństwa jest redakcja parametrów względem wrażliwych wartości (Sensitive Parameter Redaction Support). Dzięki temu w momencie wystąpienia błędów w strukturze kodu, wrażliwe informacje oznaczone atrybutem #[\SensitiveParameter] nie zostaną uwidocznione w śladzie stosu (stack trace). Zmian i dodatków w PHP 8.2 jest oczywiście więcej, a pełną ich listę można znaleźć na oficjalnej stronie internetowej twórców tego języka.
Jak włączyć PHP 8.2 na CloudHostingu?
Przejście na PHP 8.2 zapewnia większą wydajność pracy i daje dostęp do szeregu przydanych funkcjonalności. Aby z niej skorzystać, wystarczy po zalogowaniu do CloudHosting Panel w menu WWW i FTP kliknąć PHP i Node.js, a następnie z listy rozwijanej wybrać 8.2 i zapisać ustawienie.
W nazwa.pl zawsze rekomendujemy korzystanie z najnowszych udostępnianych na hostingu wersji PHP. Przewagą takiego oprogramowania jest pełne wsparcie ze strony jego twórców, co w znacznym stopniu eliminuje ewentualne ryzyko pojawienia się luk w zabezpieczeniach uruchamianych pod jego kontrolą aplikacji i stron internetowych.
KONIECZNIE PRZECZYTAJ NA BLOGU:
WIĘCEJ INFORMACJI Z CENTRUM POMOCY: