Wideo w naszych czasach jest najchętniej konsumowanym rodzajem treści. Z tego powodu warto w nie inwestować, gdyż może przełożyć się to na sukces prowadzonych działań marketingowych. Aby jednak filmy przynosiły zamierzony efekt, widzowie powinni móc łatwo je odnaleźć. Przygotowaliśmy przegląd technik, które pomogą pozycjonować filmiki w najpopularniejszym serwisie wideo – YouTube.
Skup się na słowach kluczowych
Słowa kluczowe mają podstawowe znaczenie dla SEO, także na YouTube. Powinny się one odnosić do tematu filmu (nie mogą wprowadzać w błąd!). Aby znaleźć odpowiednie słowa kluczowe, możemy skorzystać z Google Trends i Planera słów kluczowych. Dobrym sposobem jest zwrócenie uwagi na podpowiedzi, wyświetlające się podczas wpisywania treści do wyszukiwarki serwisu. Warto jest stosować słowa kluczowe z tzw. długiego ogona, co oznacza wyrażenia mniej popularne, bardziej szczegółowe i trafniej opisujące temat. Nie będziemy wtedy zmuszeni do konkurowania z najpowszechniej używanymi frazami.
Oprócz tytułu (o którym za chwilę), trzeba poświęcić trochę czasu także na meta opis (eng. meta description). Może znaleźć się w nim link polecający naszą witrynę internetową lub bloga. Jeśli prowadzimy sklep internetowy i film dotyczy konkretnego produktu, należy go tam podlinkować. Podobnie duże znaczenie ma użycie odpowiednich tagów. Lepiej, aby były one bardziej szczegółowe, co można osiągnąć poprzez konstruowanie ich z więcej niż jednego słowa. Należy umieścić je wówczas w cudzysłowie.
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Stwórz optymalny tytuł
Tytuł filmu powinien dokładnie informować o jego tematyce. Użytkownik, zanim kliknie w wideo, powinien wiedzieć, czego się może po nim spodziewać. Dzięki właściwemu tytułowi wyraźnie zwiększa się współczynnik klikalności filmu. Warto stosować słowo kluczowe już na początku tytułu (lub jak najbliżej początku), co zwiększa szansę na uzyskanie dobrej pozycji. Pozostała część tytułu, oprócz wartości opisowej, powinna móc zaintrygować użytkownika. Sposobem na przesunięcie słowa kluczowego w stronę początku tytułu może być zastosowanie np. dwukropka lub użycie znaku zapytania, np.: “Zbyt wolna strona? 5 sposobów na lepszą wydajność”.
Twórz własne napisy
Zamieszczanie napisów ma duże znaczenie dla SEO. Jest to źródło tekstu dodawanego do filmu, które przekazuje wyszukiwarkom. Tak długiej treści nie zamieścimy w opisie filmu, dlatego należy skorzystać z szansy, jaką dają napisy. Trzeba pamiętać, że nie pełnią one jedynie funkcji tłumaczenia treści dla osób nieznających języka polskiego, ale są także niezbędne dla osób niesłyszących, zatem ich zamieszczanie jest przysłowiowym wyciąganiem ręki do tej grupy użytkowników.
Użyj kart i ekranów końcowych
Karty to powiadomienia pojawiające się na wideo, których można użyć w celach marketingowych. Mogą mieć formę linków, kierujących np. do naszej witryny, mogą zachęcać do przekazywania funduszy czy polecać inne wideo lub playlistę. Możemy dodać maksymalnie 5 kart do filmu i warto z tej możliwości skorzystać. Ekrany końcowe są wyświetlane przed zakończeniem filmu przez 5 do 20 sekund i ich elementy zawierają podobne informacje, co karty. Do dyspozycji mamy wtedy cały ekran, zatem elementy mogą bardziej przyciągać uwagę widza.
Wykorzystaj znaczniki czasu
Sygnatury czasowe, które pojawiają się na pasku odtwarzania, pozwalają widzom obejrzeć interesujące ich fragmenty filmów. Jeżeli użyjemy sygnatur prawidłowo, czas oglądania filmów się wydłuży, ponieważ mniejsza ilość użytkowników opuści je na samym początku. Jest to istotne, bo czas, który widzowie poświęcają na oglądanie filmów, ma również duże znaczenie dla SEO. Dobrze, aby sygnatury były związane słowami kluczowymi z używanymi, przez co zachęcały do kliknięcia.
Użyj atrakcyjnej miniatury
Miniatura w dużym stopniu wpływa na współczynnik klikalności filmu. Ważne, aby były wykorzystywane obrazy wysokiej jakości, o proporcji 16:9. Nie powinny zawierać zbyt wielu elementów, ponieważ nie będą one widoczne. Dobrym pomysłem jest stosowanie zbliżenia twarzy prowadzącego lub jego sylwetki. Jeżeli jest już osobą znaną dla użytkowników serwisu, miniatura taka ma szansę skłonić ich do kliknięcia. Może ona być również graficzną reprezentacją słowa kluczowego. Tworząc miniaturę trzeba pamiętać, że YouTube wyświetla czas trwania wideo w prawym dolnym rogu miniatury. W tym miejscu nie powinien się znajdować żaden istotny element grafiki.
Zadbaj o zaangażowanie użytkownika
W algorytmie YouTube duże znaczenie mają wspomniany wcześniej czas oglądania filmu i utrzymanie uwagi widzów. Czas oglądania jest bezpośrednio powiązany z rankingiem w serwisie, dlatego należy starać się go zmaksymalizować. Film powinien być wciągający i cechować się dynamiką. Ważne są nasze umiejętności edytorskie, gdyż dobrze zmontowane wideo jest przyjemniejsze w odbiorze. Dobrze jest zastosować na początku filmu zapowiedź, w której przedstawimy, co się w nim znajdzie. Dzięki temu możemy zainteresować widza i zachęcić go do dalszego oglądania. Wskaźnik utrzymania uwagi odbiorców odnosi się do liczby osób, które obejrzały nasz film do końca. Podobnie jak w przypadku czasu oglądania, znaczenie ma tu oczywiście to, czy nasz film jest interesujący dla widzów. Żeby tak było, powinien także odpowiadać ich oczekiwaniom.
Daj się znaleźć na YouTube!
Publikowanie treści wysokiej jakości to oczywiście podstawa na YouTube. Ważne jest, aby poznać tajniki działania tego serwisu i stosować się do zasad wyznaczonych przez jego algorytm. Nawet najlepsze widea nie zapewnią nam satysfakcjonujących wyników, jeśli użytkownik nie będzie w stanie znaleźć naszych filmów w serwisie. Dlatego też, taką samą uwagę należy przywiązywać do treści, realizacji i edycji, co do względów SEO.
Odwiedź nasz kanał!
Zachęcamy wszystkich Czytelników do subskrypcji i śledzenia kanału nazwa.pl na YouTube. Można znaleźć tam zarówno filmy instruktażowe, materiały poświęcone historii nazwa.pl, jak również garść wiedzy o nowoczesnych technologiach, wykorzystywanych przez spółkę. Bądź z nami na bieżąco!