WordPress jest CMS-em o naprawdę wyjątkowych możliwościach. Oferuje dostęp do ponad 60 tysięcy pluginów, dzięki którym możesz praktycznie w nieskończoność rozbudowywać swoją stronę o nowe funkcjonalności. Jednym z ciekawszych sposobów na wykorzystanie WordPressa jest stworzenie za jego pomocą serwisu społecznościowego. Konkurencja z Facebookiem czy Twitterem może być trudna, ale z wtyczką BuddyPress nie jest niemożliwa. Dowiedz się, jak zrobić to krok po kroku.
Ustawienia rejestracji użytkownika w WordPressie
Jeżeli nie masz jeszcze swojej witryny w WordPressie, skorzystaj z możliwości, jakie daje Ci usługa CloudHosting WordPress. Twoja nowa strona oparta o ten najpopularniejszy CMS na świecie zostanie udostępniona Ci w kilka chwil od momentu aktywacji hostingu. CloudHosting WordPress to najlepsza na rynku usługa, która dzięki gwarancji zasobów 4 vCPU i 8 GB RAM, technologii cloud i automatycznej integracji z siecią CDN nazwa.pl, pozwoli Ci na uruchomienie szybkiej i bezawaryjnej witryny.
Wybierz szybki WordPress z CDN
Gdy masz już uruchomiony WordPress, w pierwszym kroku zaloguj się do jego Kokpitu. Serwis społecznościowy nie będzie miał racji bytu, jeśli użytkownicy nie będą mogli się w nim rejestrować. Zaczniemy zatem od aktywowania tej opcji w Twojej instalacji WordPress. W tym celu wejdź w pozycję menu USTAWIENIA/OGÓLNE, a następnie zaznacz Każdy może się zarejestrować. Jako rolę nowego użytkownika pozostaw Subskrybent.
Instalacja i konfiguracja wtyczki BuddyPress dla WordPress
BuddyPress to wszechstronny plugin, za pomocą którego stworzysz społeczność online skupioną wokół strony opartej na WordPressie. Pozwala on użytkownikom na zakładanie profili, dołączanie do grup, wysyłanie wiadomości prywatnych, tworzenie sieci znajomych, udostępnienie i lajkowanie postów. Mówimy zatem o pełnoprawnym serwisie social media, którego funkcjonalności są bliskie tym podstawowym, które znasz na przykład z Facebooka.
BuddyPress jest również wykorzystywany na przykład przez firmy do integracji społeczności wokół marki. Do zalet tej wtyczki należy bezproblemowa współpraca z dowolnymi innymi pluginami i motywami WordPressa. W zbiorze rozszerzeń WordPressa znajduje się także wiele modułów pozwalających dodać do pluginu BuddyPress nowe funkcjonalności.
Wtyczkę instalujemy podobnie jak wszystkie inne. Po wejściu w menu WTYCZKI/DODAJ NOWĄ wpisz w wyszukiwarce „BuddyPress” i wybierz opcję ZAINSTALUJ. Po instalacji i włączeniu jest już gotowa do pracy.
Aby przejść do ustawień wtyczki, należy kliknąć pozycję USTAWIENIA/BUDDYPRESS:
Znajdują się w nich 4 zakładki: Komponenty, Ustawienia, Strony i Autorzy (ta jedynie wymienia autorów aplikacji). Zaczniemy od pierwszej z nich: Komponenty.
Domyślnie są tu dwa elementy, których nie można odznaczyć — BuddyPress i Członkowie społeczności. O pozostałych zdecyduj w zależności od funkcjonalności, na których Ci zależy. Wszystkie opcje są dobrze opisane. Polecamy, aby pozostawić zaznaczone dwie pierwsze pozycje, czyli Profile rozszerzone i Ustawienia konta. Aby zaakceptować dokonany wybór, ZAPISZ USTAWIENIA.
Następna zakładka to Ustawienia, gdzie możesz zdecydować o podstawowych opcjach. Zaznacz tu potrzebne elementy na podstawie ich opisu, klikając na końcu ZAPISZ USTAWIENIA.
W następnej zakładce Strony zdecyduj, jakim stronom Twojej witryny będą podporządkowane konkretne strony BuddyPress. Warto pozostawić te ustawienia w takiej formie, jak zostało to wybrane domyślnie, a wymagane nazwy można zmienić ewentualnie później. Przy każdej z opcji możesz zobaczyć konkretną stronę już gotowego serwisu.
Aby ustanowić te strony jako pozycje w menu witryny, przejdź do strony WYGLĄD/MENU. Tam w domyślnie pojawiającym się oknie Najnowsze zobaczysz dostępne strony. Dodaj je do menu.
Będziesz także widzieć w menu WordPressa nowe pozycje, w zależności od tego, jakie funkcje BuddyPress zostały przez Ciebie wybrane. Na pewno pojawi się tam ACTIVITY i opcjonalnie GROUPS. Gdy zarejestrują się pierwsi użytkownicy, zobaczysz także zakładkę USERS. Strony te dokumentują, co się dzieje obecnie w Twoim serwisie społecznościowym.
Użyteczne rozszerzenia BuddyPress
Pozwala na ręczną weryfikację tożsamości członków społeczności, którzy następnie zyskają oznaczenie “Verified” (tak, jak to ma miejsce np. na Twitterze czy Instagramie).
Umożliwia użytkownikom edytowanie współdzielonych dokumentów, podobnie jak w Google Docs. Dostajemy do dyspozycji ponadto część wiki z historią wprowadzanych zmian.
Profile i grupy zyskują zakładkę z mediami, co pozwala na udostępnianie obrazów, filmów czy pokazów slajdów.
Użytkownicy otrzymują możliwość otrzymywania powiadomień e-mailowych o nowych wpisach na grupie.
Zwiększa bezpieczeństwo użytkowników, pozwalając im na blokowanie i raportowanie innych członków społeczności a administratorom na ich zawieszanie.
Własny serwis społecznościowy w zasięgu ręki
BuddyPress pozwala stworzyć „własnego Facebooka”, który oczywiście nie będzie miał za zadanie konkurować z gigantem, ale pozwoli Ci na zbudowanie społeczności wokół własnej marki, bloga lub przedstawionych na stronie zainteresowań. Jest to krok naprzód w porównaniu do tworzenia klasycznego forum, ponieważ wpłyniesz dzięki temu na większą integrację swoich użytkowników wokół strony.
BuddyPress to wtyczka, która jest bardzo łatwa w obsłudze. Dla wszystkich osób korzystających z mediów społecznościowych jej interfejs będzie czytelny, a dostępne funkcje w pełni zrozumiałe. Ponieważ budowanie popularności swojej marki za pomocą interaktywnych narzędzi pozwala na szybsze docieranie z ofertą do nowych użytkowników, warto skorzystać z BuddyPress i stać się administratorem własnej społeczności.
Wybierz szybki WordPress z CDN
KONIECZNIE PRZECZYTAJ NA BLOGU:
- CDN nazwa.pl zmniejsza obciążenie hostingu i przyspiesza działanie stron WWW
- Taksonomia w WordPressie i sposoby na jej zastosowanie
- Testuj szybkość strony WWW