SEO i pozycjonowanie to pojęcia powszechnie znane, jednakże nie każdy wie, co się za nimi kryje. Może się wydawać, że to magiczne narzędzia do osiągania wysokiej pozycji w Google, za które wystarczy zapłacić odpowiedniej agencji marketingowej, by szybko cieszyć się satysfakcjonującymi rezultatami. Tak jednak nie jest – dojście do TOP 10 wymaga wiedzy także od nas oraz cierpliwości i konsekwencji w działaniach. Czym zatem są SEO i pozycjonowanie?
Co to jest SEO?
SEO, czyli Search Engine Optimization oznacza proces optymalizacji strony internetowej, aby doprowadzić do większej liczby wejść pochodzących z wyszukiwarki. Chodzi tu przy tym o ruch organiczny, czyli niepochodzący z reklam takich jak Google Ads.
Dzięki działaniom SEO witryna ma większe szanse znaleźć się na wyższej pozycji w wynikach wyszukiwania (ideałem jest tu pierwsza dziesiątka Google). Bez optymalizacji witryny klienci są zmuszeni do wpisywania adresu strony lub nazwy firmy w wyszukiwarce, by trafić do witryny. Strona zazwyczaj nie pojawi się w wynikach wyszukiwania po wpisaniu interesujących użytkownika fraz.
Trzeba zdawać sobie sprawę, że działanie Google oparte jest na pracy robotów indeksujących, które przeczesują Internet, skanując strony internetowe. Starają się one zrozumieć, czego dotyczy dana witryna. Wszystko po to, aby użytkownicy mogli otrzymywać trafniejsze wyniki, wpisując w wyszukiwarce dane słowa kluczowe.
Oprócz treści witryny wpływ na jej pozycję w Google mają także inne czynniki. Dla wyszukiwarki ważne jest, czy strona jest zbudowana poprawnie i łatwo się po niej nawiguje. Obecnie jest również istotne, by strona była przyjazna dla urządzeń mobilnych.
W 2018 roku Google wprowadziło Mobile First Index. Od tego czasu dla wyszukiwarki głównym wariantem strony jest jej wersja mobilna, nie desktopowa. Dlatego też podstawową sprawą jest dostosowanie strony do potrzeb użytkowników smartfonów i tabletów.
Istotna jest także wydajność wersji mobilnej witryny. Aktualizacja algorytmu Google Speed Update uzależniła ranking stron także od szybkości ładowania się ich wersji przeznaczonej dla urządzeń przenośnych.
Czynniki pozycjonowania
Na pozycję strony w wyszukiwarce ma wpływ wiele czynników. Należą do nich:
- optymalizacja treści i aspekty techniczne strony
Poprawienie rankingu strony jest możliwe przy użyciu technik oznaczania treści i budowy witryny. Są to np.:
- słowa kluczowe: dzięki nim roboty wyszukiwarki są w stanie „podsunąć” użytkownikom Google odpowiedzi na ich zapytania. Za pomocą słów kluczowych wyraźnie komunikujemy, jaki aspekt treści naszych tekstów jest najważniejszy.
Korzystając ze słów kluczowych, należy znaleźć równowagę w ich nasyceniu. Zbyt małe sprawi, że strona nie pojawi się odpowiednio wysoko w wyszukiwarce na żądane frazy. Zbyt duże, że tekst będzie wyglądał nienaturalnie i jako taki stanie się gorzej traktowany przez roboty Google.
- tytuł i meta opis: aby wyszukiwarka wiedziała, czego dotyczy dana podstrona czy wpis na blogu, trzeba je oznaczyć za pomocą tytułu i meta opisu. Wyświetlają się one na stronie wyników Google, zatem użytkownik, również ma świadomość, czego może się spodziewać po kliknięciu linku.
- nagłówki treści: oznaczając treści za pomocą nagłówków H1, H2, H3, uzmysławiamy robotom wyszukiwarki, czego dotyczą nasze teksty.
- linki wewnętrzne: są to umieszczone w treści linki do innych podstron naszej witryny. Pozwalają one wyszukiwarce dowiedzieć się więcej na temat strony.
- nazwy obrazów i tagi alt: aby roboty Google zrozumiały, jaka jest treść obrazu, należy go oznaczyć tekstowo. Pomaga to w odpowiednim indeksowaniu treści.
Pozostając przy kwestiach technicznych – w przypadku pozycjonowania stron internetowych ważne jest również zapewnienie ciągłości ich działania. Z tego powodu należy unikać usług firm hostingowych, które nie posiadają gwarancji dostępności świadczonych przez siebie usług (tzw. SLA). W przypadku serwerów z serii Hosting Cloud w nazwa.pl (np. Hosting Cloud Basic – 100 GB) gwarantowane w abonamencie SLA wynosi min. 99,9%. Oznacza to, że firma nazwa.pl zapewnia dla umieszczonej na takim serwerze strony internetowej praktycznie nieprzerwaną jej dostępność w Internecie, co przekłada się na pozytywne wyniki w odniesieniu do podejmowanych przez nas działań SEO.
- content marketing
Treść jest najważniejszym elementem decydującym o pozycji strony w wyszukiwarce. To w istocie ona, a nie względy techniczne witryny, sprawia, że Google może „polubić” stronę. Jest tak dlatego, że roboty kierują się wartością witryny dla użytkownika, a dla niego najważniejszy jest właśnie dobrej jakości content.
Content marketing oznacza tworzenie treści wartościowych dla użytkowników nieukierunkowanych bezpośrednio na sprzedaż. Mogą być dla odbiorcy źródłem cennej wiedzy lub innego typu satysfakcji. Działania tego typu sprawiają, że użytkownik przywiązuje się do marki, a także w ramach swoistej wzajemności jest bardziej skłonny do dokonania zakupu.
Dla SEO content marketing jest istotny, ponieważ im więcej wartościowych i dobrze skonstruowanych treści mieści się na naszej stronie, tym roboty więcej znajdą w naszej witrynie słów kluczowych, co przełoży się na pozycje witryny w wyszukiwarce. Ważne jest także, by content był często aktualizowany, ponieważ roboty „uczą się” wtedy, by naszą stronę często odwiedzać.
Formami content marketingu w działaniach SEO są artykuły i wpisy blogowe. Prowadzenie bloga firmowego pozwala na regularne zamieszczanie wartościowych treści, równocześnie nasyconych interesującymi nas słowami kluczowymi. Możemy przez to zaprezentować się jako eksperci w swojej dziedzinie, którzy chętnie dzielą się wiedzą i równocześnie zawalczyć o pierwszą dziesiątkę w Google.
- link building
Dzięki linkom prowadzącym do strony traktowana jest ona przez Google jako bardziej wiarygodna, co wpływa na jej pozycję w wyszukiwarce. Istotne jest jednak, aby te linki nie były przypadkowe. Powinny pochodzić z zaufanych witryn o dobrej reputacji, czyli stojących wysoko w tzw. Trust Rank.
Linki zewnętrzne można pozyskiwać z takich źródeł, jak:
- blogi i serwisy internetowe
Jeżeli nasza działalność lub publikowane przez nas treści są interesujące, możemy liczyć na to, że w zewnętrznych artykułach pojawią się linki do naszej witryny. Jest to bardzo wartościowe i najbardziej naturalne źródło odnośników.
- social media
Dzięki aktywności w social media możemy sprawić, że do naszej witryny będą linkowały posty użytkowników. W tym celu należy zamieszczać na stronie wartościowe treści.
- fora internetowe
Jeśli w naszej witrynie można znaleźć odpowiedzi na interesujące użytkowników pytania, mogą oni zamieszczać odnośniki w postach na forach. Należy jednak unikać samodzielnego, sztucznego tworzenia tego typu wpisów, ponieważ źle wpływa to na wizerunek firmy.
- artykuły sponsorowane
Artykuły sponsorowane w serwisach lub na blogach potrafią być źródłem wiarygodnych linków. Warto zainwestować w tego typu promocję przede wszystkim jednak dlatego, że możemy zdobyć nowych klientów pośród użytkowników odwiedzających te strony.
- katalogi
Umieszczanie strony w renomowanych katalogach zazwyczaj jest płatne, ale pozwala na pozyskanie wielu wartościowych linków przychodzących.
Warto zadbać o SEO
Optymalizacja strony jest niezbędna, aby witryna mogła pojawić się na satysfakcjonującej pozycji w wyszukiwarce. Tworząc i aktualizując stronę, należy przestrzegać zasad SEO. W razie potrzeby można także skorzystać z usług specjalistów optymalizacji stron.
Kampania pozycjonowania może być również opłacalnym sposobem marketingu internetowego. Warto jednak pamiętać, że tego typu działania są długotrwałe i należy się uzbroić w cierpliwość, czekając na efekty. Łącząc jednak pozycjonowanie z kampaniami reklamowymi w Google i social media oraz skutecznym content marketingiem, możliwe jest osiągnięcie dobrych rezultatów.