Przetestowaliśmy szybkość działania serwerów w ośmiu największych firmach hostingowych w Polsce. Pomiary przeprowadzaliśmy co miesiąc, od lipca do grudnia 2022 roku za pomocą popularnego skryptu PHP dostępnego na GitHubie. Sprawdź, jakie wyniki osiągnęły wszystkie badane firmy.
Szybkość działania strony WWW zależy od czasu, w którym serwer przetwarza dane. Przetestowaliśmy więc, jak szybko wykonywane są typowe zadania w PHP w największych polskich firmach hostingowych. Skorzystaliśmy z popularnego skryptu Vanilla Benchmark w wersji 1.6, napisanego w języku PHP i dostępnego do pobrania z GitHuba. Na każdym z hostingów testy wykonywane były z wykorzystaniem PHP 8.
Jednorazowe wyniki pomiarów mogą być zakłócone różnymi chwilowymi zdarzeniami na serwerze. My jednak wzięliśmy pod lupę okres sześciu miesięcy 2022 roku, w każdym z nich przeprowadzając ten sam test. Na podstawie uzyskanych danych wyliczyliśmy średni czas wykonywania skryptu Vanilla Benchmark, a wyniki zaprezentowaliśmy na powyższym wykresie. Testowe oprogramowanie najszybciej działało na serwerach w nazwa.pl, a najwolniej w home.pl. Szczegółowe dane pomiarowe przedstawione są w poniższej tabeli (czasy podano w milisekundach).
Dlaczego ten test jest taki ważny?
Każda aplikacja typu WordPress wykonuje tysiące różnych operacji, zanim w przeglądarce pojawi się wynik w postaci strony WWW. Im szybciej przetwarzane są informacje z bazy danych, tym w krótszym czasie witryna internetowa może zostać wysłana do przeglądarki. Ten sam serwis WWW, w zależności od szybkości serwera, może więc działać w badanych firmach 3x szybciej lub 3x wolniej. Kto jednak chciałby, aby jego witryna działała wolno?
Wyniki zależą od szybkości procesora
Sercem każdego serwera jest jego procesor, który przetwarza skrypty PHP i dynamicznie generuje zawartość stron WWW. Najważniejszym jego parametrem jest szybkość wykonywania operacji w jednym wątku, chociaż wiele osób mylnie uważa, że liczy się przede wszystkim jego całkowita moc. Nie wiedzą one jednak, że każde zapytanie o stronę może być przetwarzane tylko przez jeden rdzeń procesora, a całkowita moc obliczeniowa jednostki obliczeniowej ma wpływ jedynie na liczbę jednocześnie obsługiwanych usług hostingowych i kierowanych do nich zapytań. Jeżeli chcesz wiedzieć, które z procesorów obecnie są najszybsze i które w najkrótszym czasie będą przetwarzały Twoje skrypty PHP, odwiedź stronę https://www.cpubenchmark.net/singleThread.html#server-thread.
Vanilla Benchmark
Możesz także samodzielnie przetestować szybkość działania serwera, na którym uruchomiona jest Twoja strona WWW za pomocą popularnego programu Vanilla Benchmark, napisanego w PHP. Wystarczy, że ściągniesz na swój hosting pojedynczy plik PHP ze strony https://github.com/vanilla-php/benchmark-php i wywołasz go, jak każdą inną stronę WWW, przez przeglądarkę internetową, a otrzymasz wyniki jak w naszym teście. Aby uzyskać najbardziej wiarygodne dane, powtórz test o różnych godzinach, w różne dni tygodnia. Możesz nawet użyć tego narzędzia do przetestowania czy serwer, na którym działa Twoja strona, nie jest przeciążony. Każdy wynik wyższy od przeciętnie osiąganych rezultatów będzie na to wskazywał.
Udanego testowania!