Na początku września zapowiadaliśmy wprowadzenie kilku technologii, które rozszerzą możliwości usług świadczonych przez nazwa.pl o dodatkowe, nowoczesne rozwiązania. Niedługo potem udostępniliśmy możliwość korzystania z baz Redis, a w listopadzie przekazaliśmy naszym Klientom technologię Node.js wraz z wieloma popularnymi frameworkami oraz możliwością zakładania baz danych MongoDB. W grudniu udostępniliśmy również możliwość korzystania z technologii ASP.NET i .NET Core na platformie VPS. Obecnie pracujemy nad wprowadzeniem technologii .NET Core oraz baz danych MS SQL również w modelu SaaS.
W ostatnim okresie mamy dużo dobrych informacji dla użytkowników usług w nazwa.pl, którzy mogą cieszyć się z coraz większej liczby nowych technologii i możliwości. Pracując nad nowymi rozwiązaniami uwzględniamy opinie wielu naszych użytkowników, testerów, a nawet społeczności skupionej wokół grup na Facebooku i forów internetowych. Za każdą radę i opinię jesteśmy Wam bardzo wdzięczni!
Redis i Memcached
Niedługo po naszym pierwszym mailu zapowiadającym wdrożenie kilku ciekawych technologii udostępniliśmy możliwość korzystania z baz Redis, które oprócz dostępnych już baz Memcached dają możliwość przyspieszania serwisów WWW, poprzez cache’owanie zawartości stron. W jednym z poprzednich artykułów na naszym blogu informowaliśmy o tym jak duże przyspieszenie działania strony można uzyskać wykorzystując te bazy danych, przekazując również w artykule szczegółowe informacje o tym jak łatwo można aktywować wtyczki w WordPressie, które łączą się z tymi bazami. Dzięki artykułowi i pomocy naszych konsultantów, za sprawą wprowadzonych zmian strony wielu naszych Klientów otwierają się obecnie nawet kilka razy szybciej niż wcześniej.
Serwer aplikacyjny Node.js
Nie chcemy ograniczać się tylko do rozwiązań opartych o PHP, dlatego w listopadzie uruchomiliśmy na hostingu w nazwa.pl dodatkową technologię Node.js, która pozwoliła na uruchomienie aplikacji napisanych w języku JavaScript. Wybór technologii pomiędzy PHP i Node.js odbywa się w momencie konfiguracji domeny w panelu administracji hostingiem i polega na wskazaniu jako interpretera Node.js. Można również z poziomu graficznego interfejsu dokonać dodatkowych ustawień dotyczących włączenia trybu developerskiego oraz ustawień dotyczących błędów w aplikacji Node.js.
Oprócz wyboru interpretera dla strony WWW, w globalnych ustawieniach serwera można wybrać wersję Node.js, jaka zostanie aktywowana na hostingu. Do wyboru jest zarówno wersja current o numerze v15, jak i wersje LTS oznaczone numerami: v10, v12, v14. Do każdej z nich został udostępniony domyślny manager pakietów „npm” dla środowiska Node.js, właściwy dla wybranej wersji interpretera. Takie rozwiązanie pozwoli również w przyszłości rozwijać środowisko, dając jednocześnie możliwość korzystania z wersji Node.js, która będzie najlepiej działała z Twoją aplikacją.
Bardzo ważnym elementem, przyspieszającym pisanie programów w Node.js, są frameworki. Jest to rodzaj, często bardzo rozbudowanych, szkiców aplikacji, które sprawiają, że nie trzeba pisać całego kodu programu od podstaw, a jedynie skorzystać z gotowych funkcjonalności. Wykorzystanie ich możliwości pozwala skrócić czas budowania aplikacji, gdyż nie trzeba już poświęcać go na programowanie każdego szczegółu, pozostaje skupić się na jej układzie, logice i działaniu.
Wraz z uruchomieniem Node.js zainstalowaliśmy na serwerach nazwa.pl najpopularniejsze i najczęściej wybierane przez użytkowników Node.js frameworki dla front-endu, baz danych i back‑endu, m.in.:
- Express.js – najczęściej wybierany przy tworzeniu interfejsów API, swą popularność zawdzięcza doskonałej wydajności, jest skalowalny i w pełni konfigurowalny,
- Koa.js – umożliwia projektowanie i tworzenie aplikacji Node.js z większą wydajnością obsługi błędów,
- Hapi.js – stanowi doskonałą platformę dla dużych i rozproszonych zespołów zarządzających jednocześnie wieloma zadaniami i świetnie sprawdzi się w pracach projektowych,
- Sails.js – framework bardzo wysokiego poziomu, pozwalający na szybką budowę kompletnego back-endu dla aplikacji webowej, obejmujący takie koncepcje jak np. REST czy HTTP, pozwalający na rozwój interfejsów API,
- Socket.io – framework używany do tworzenia aplikacji takich jak chatboty lub aplikacje do wideokonferencji.
Baza danych MongoDB
„Nie samymi relacyjnymi bazami danych człowiek żyje”, mógłby sparafrazować znane powiedzenie developer, zajmujący się tworzeniem aplikacji. Z uwagi na ten fakt, wdrożyliśmy możliwość zakładania baz danych na serwerze MongoDB w wersji 4.0.3. Jest to ostatnia wersja tego serwera sprzed zmiany licencji, która po zmianie praktycznie uniemożliwiła firmom hostingowym świadczenie usług opartych o to oprogramowanie. Aby zabezpieczyć Cię przed ewentualnymi błędami, dla każdej usługi hostingowej uruchamiamy dedykowaną instancję serwera baz danych, w bezpiecznym izolowanym środowisku, dzięki czemu jeszcze długo w bezpieczny sposób będzie można korzystać z tej wersji MongoDB.
Zakładanie baz danych na serwerze MongoDB odbywa się na takiej samej zasadzie jak zakładanie dotychczas udostępnianych baz MariaDB i PostgreSQL. Bazy te można wykorzystywać zarówno z poziomu Node.js, jak również poprzez skrypty PHP.
Technologia ASP.NET i .NET Core
Aby zapewnić obsługę technologii ASP w jak największej liczbie wersji, nawet tych sprzed wydania frameworku .NET Core, w pierwszej kolejności udostępniliśmy platformę VPS z systemem Windows Server Standard. Do wyboru w zależności od indywidualnych preferencji, można korzystać z obrazu w wersjach 2012, 2016 lub najnowszej 2019. Każda z wersji zawiera zbiór usług internetowych – Internet Information Services, umożliwiający uruchamianie aplikacji napisanych w technologii ASP.
Baza danych MS SQL
W kolejnym kroku planujemy uruchomić obsługę frameworku .NET Core w modelu Software as a Service (w skrócie SaaS) oraz bazy danych MS SQL. Jest to bardzo dobra wiadomość dla developerów tej technologii, którzy nie chcą się zajmować samodzielną administracją systemem operacyjnym serwera, w szczególności z uwagi na fakt, że udostępniona przez nazwa.pl wersja będzie oparta nie na ograniczonej wersji MS SQL Express, ale na komercyjnej licencji tej bazy. Oferowane rozwiązanie pozbawione będzie więc ograniczeń w postaci możliwości pracy wyłącznie na pojedynczym rdzeniu procesora, wykorzystaniu maksymalnie 1 GB RAM i ograniczeniu wielkości bazy danych do 4 GB.
Zamów VPSz ASP.NET i .NET Core
Jeżeli masz ochotę pomóc nam w tworzeniu nowego rozwiązania i otrzymać wcześniej od innych dostęp do testowanego przez nas środowiska, to napisz na adres rnd@nazwa.pl. Jesteśmy otwarci na różne propozycje, a osoby zajmujące się rozwojem technologii w nazwa.pl chętnie nawiążą z Tobą współpracę.
®Microsoft SQL Server to zarejestrowany unijny znak towarowy należący do Microsoft Corporation z USA.