Popularność e-learningu nieustannie rośnie. Nauka z wykorzystaniem Internetu pozwala użytkownikom zdobywać wiedzę w efektywny i przy tym satysfakcjonujący sposób. Twórcy metod e‑learningowych starają się nadążać za zmieniającymi się potrzebami ich uczestników, wykorzystując nowe technologie. Oto 5 trendów tej dziedziny, które będzie można zauważyć w 2021 roku.
Nauczanie mobilne (mLearning)
Według Statista liczba użytkowników urządzeń mobilnych w 2021 roku ma osiągnąć 7,1 miliarda, z czego 3,8 miliarda będą stanowić posiadacze smartfonów. Świadomość tego mają nie tylko twórcy oprogramowania, ale także nauczyciele oraz przedsiębiorcy zajmujący się e-learningiem. Dzięki urządzeniom mobilnym można korzystać z platform edukacyjnych w dowolnym miejscu i czasie. Nauczycielom łatwiej jest także monitorować postępy w kształceniu.
Wykorzystanie technologii mobilnych pozwala uczniom współpracować ze sobą podczas zdobywania wiedzy oraz mieć natychmiastowy dostęp do pomocy naukowych. Pomagają w tym np. platformy z filmami edukacyjnymi, a także aplikacje e-learningowe. Stosowane są w nich m.in. mechanizmy grywalizacji, dzięki czemu uczeń zyskuje dodatkową motywację do zdobywania wiedzy. Jest to także rodzaj nauki przez zabawę.
Nauczyciele mogą wykorzystać aplikacje mobilne do personalizacji treści pod kątem konkretnych użytkowników. Oprogramowanie pozwala też na wysyłanie powiadomień oraz dokonywanie szybkich aktualizacji treści. Najbardziej popularne obecnie aplikacje mLearningowe dotyczą nauki języków, które właśnie stosują wspomniany wcześniej model oparty na grywalizacji, ale także umożliwiają personalizację prezentowanych treści.
Social learning
Ważnym trendem w e-nauczaniu jest wykorzystanie mechanizmów mediów społecznościowych. Dzięki temu możliwa jest interakcja między użytkownikami skutkująca wymianą wiedzy oraz wzajemnym motywowaniem się do nauki. Social learning zawiera w sobie czaty dla klas, fora, grupy na Facebooku, platformy do udostępniania plików czy aplikacje. Pozwala to na osiąganie znacznie większej produktywności niż w przypadku nauki indywidualnej lub sformalizowanej. Nie tylko uczniowie jednej grupy mogą motywować się do zdobywania wiedzy. Aplikacje social learning pozwalają na kontaktowanie się z osobami z całego świata np. w celu nauki języków obcych.
Popularne są platformy wymiany językowej, jak np. Speaky, gdzie użytkownicy mogą kontaktować się z native speakerami, by doskonalić swoje umiejętności podczas czatów. Sami oferują pomoc jako nauczyciele swojego ojczystego języka. Rozmowy na nieformalne tematy mogą być świetną szkołą wspomagającą poznawanie języka, a także owocować nowymi znajomościami.
Rzeczywistość rozszerzona (AR) i wirtualna (VR)
AR pozwala na wzbogacenie doświadczeń użytkownika poprzez dołączanie do materiałów szkoleniowych wirtualnych elementów. Prowadzi to do większego zaangażowania uczniów dzięki wyświetlaniu im intrygujących i atrakcyjnych treści. Z kolei VR pozwala na interakcję z wirtualnym otoczeniem, co zwiększa zainteresowanie użytkowników przekazywaną wiedzą oraz stwarza szansę na lepsze przyswojenie informacji. Wykorzystywane są także wizualizacje 360 stopni, dzięki którym uczniowie mogą dosłownie „zagłębić” się w temat zajęć. Nauka z wykorzystaniem VR i AR może mieć także zastosowanie np. w branży medycznej. Szkolenia chirurgów, poprzez symulowanie operacji w wirtualnej rzeczywistości, potrafią być bardzo skuteczne. Dają one szansę na wielokrotne przećwiczenie określonych czynności, co wpływa na lepsze przygotowanie studentów do pracy w zawodzie.
Nauka adaptacyjna
Nauczanie adaptacyjne opiera się na dostosowaniu stylu nauczania, programu, zadań i zasobów do indywidualnych potrzeb każdego ucznia. Wykorzystywane są w tym celu algorytmy, które oceniają potrzeby, możliwości i nawyki uczestników kursów. Indywidualizacja nauczania pozwala na zdobywanie wiedzy w sposób bardziej efektywny. Ponadto uczniowie czerpią z edukacji większą przyjemność, co wpływa pozytywnie na ich motywację. Czas, który przeznaczają na naukę, staje się lepiej wykorzystany.
W modelu nauki zdalnej warto sięgnąć również po sztuczną inteligencję (AI) i uczenie maszynowe (ML). ML jest w stanie analizować zachowania uczniów, aby tworzyć na tej podstawie wzorce nauczania. AI z kolei bywa używana do tworzenia chatbotów, które służą użytkownikom jako pomoc w spersonalizowanej ścieżce edukacji.
Microlearning
Microlearning to krótkie, skoncentrowane porcje materiału, które można przerabiać pomiędzy innymi czynnościami. Każda z nich stanowi zamkniętą całość i wymaga poświęcenia im około od 2 do 7 minut. Można je przerabiać podczas drogi do pracy czy w trakcie krótkich przerw. W ten sposób uczeń może mieć kontakt z materiałem nawet kilka razy dziennie, a nie np. dwa razy w tygodniu podczas dłuższych zajęć. Microlearning nie musi oznaczać rezygnacji z tradycyjnych kursów. Treści te mogą uzupełniać i systematyzować wiedzę zdobytą podczas zajęć. Pozwalają także utrzymać uczniom stały kontakt np. z językiem obcym.
E-learning to przyszłość
Zastosowanie właściwych technologii pozwala zwiększyć efektywność nauki zdalnej. Odpowiedni dobór narzędzi wpływa pozytywnie na zaangażowanie i satysfakcję uczniów czy kursantów. Wydaje się, że przyszłością nauczania jest łączenie tradycyjnych zajęć z nowoczesnymi rozwiązaniami, a także wykorzystywanie samego e-learningu. W e-learningu mogą być używane mechanizmy grywalizacji oraz wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości, a tryb nauczania oraz materiał mają szansę być dostosowane do potrzeb konkretnego ucznia. Microlearning i nauczanie mobilne pozwalają za to zachować użytkownikom stały, codzienny kontakt ze zgłębianą dziedziną.
Wszystko to sprawia, że warto otworzyć się na nowe rozwiązania dla rozwijania programów nauczania. Uczniowie mogą wykorzystywać je także samodzielnie, aby podnosić swoje kompetencje.
Aplikacje e-learningowe potrzebują pewnego i szybkiego środowiska technologicznego, żeby móc efektywnie działać. W ofercie nazwa.pl dostępne są funkcjonalne serwery VPS, które nie tylko umożliwiają dostęp do samodzielnej administracji systemem operacyjnym, lecz również zapewniają pełną kontrolę nad zainstalowanym oprogramowaniem. Każdy Użytkownik może wybrać optymalną wielkość pamięci RAM, model procesora i liczbę zastosowanych rdzeni, pojemność dyskową, jak również system operacyjny – Linux lub Windows Server. Możliwość personalizacji oraz uruchamianie usług w technologii chmury obliczeniowej wysokiej dostępności sprawiają, że serwery VPS od nazwa.pl są idealne dla rozwiązań e-learningowych.
KONIECZNIE PRZECZYTAJ NA BLOGU: