WordPress to zdecydowanie najlepszy wybór każdego, kto chce mieć nowoczesny, dobrze wyglądający i funkcjonalny blog. Dzięki ekosystemowi ponad 60 tysięcy wtyczek, które pozwalają rozbudować możliwości strony, dzisiaj WordPress jest najpopularniejszym systemem zarządzania treścią na świecie. Jak podaje serwis W3Techs, używa go ponad 63% wszystkich stron internetowych zbudowanych w oparciu o znane CMS-y, co stanowi ponad 43% ogółu stron WWW dostępnych w Internecie. Zastanawiasz się, które wtyczki warto użyć, aby Twój blog był nie tylko niepowtarzalny, lecz także popularny? Dowiesz się tego z naszego artykułu!
1. Yoast SEO
Optymalizowanie wpisów pod SEO to podstawa pracy każdego blogera. Dzięki temu czytelnicy mogą znaleźć Twoją stronę w Google, wpisując w wyszukiwarkę wybrane przez siebie słowa kluczowe. Pomocnym narzędziem, dzięki któremu przygotujesz bloga do „współpracy” z wyszukiwarkami, jest plugin Yoast SEO. Pomoże Ci on na przykład:
- zweryfikować stronę w Narzędziach dla webmasterów Google,
- stworzyć szablony tytułów i meta opisów,
- zoptymalizować witrynę pod kątem urządzeń mobilnych,
- skonfigurować breadcrumbs, czyli elementy nawigacji ułatwiające użytkownikowi zorientowanie się, w którym miejscu strony w danym momencie się znajduje,
- automatycznie sprawdzić stopień optymalizacji bloga pod kątem określonych słów kluczowych,
- łatwiej budować wpisy zgodne z wytycznymi Google, mając na uwadze na przykład długość zdań czy rozkład podtytułów.
2. Akismet Anti-Spam
W sieci nieustannie działają hakerskie boty, które są odpowiedzialne za wysyłanie spamu. Atakują formularze kontaktowe witryn oraz zamieszczają niechciane komentarze na blogach. Z tego powodu, Twoja strona może szybko zamienić się w prawdziwe wysypisko spamowych treści. Oprócz korzystania z CloudHosting WordPress, który oferuje Ci skuteczny system Web Application Firewall, specjalnie skonfigurowany także do ochrony WordPressa, możesz dodatkowo użyć wtyczki Akismet Anti-Spam.
Zadaniem wtyczki Akismet-Antispam jest sprawdzanie treści, które są wprowadzane w formularzach kontaktowych, a także weryfikowanie zamieszczanych komentarzy, które w przypadku wykrycia nadużyć, są automatycznie usuwane. Akismet-Antispam pozwala moderatorom zobaczyć liczbę komentarzy pochodzących od konkretnego użytkownika, a także historię statusu danego komentarza. Wszystko to umożliwia sprawdzenie, w którym momencie się on pojawił i jaki użytkownik za niego odpowiada.
3. Easy Social Sharing
Tworząc bloga, musisz wykazać się aktywnością również w social mediach. Aby połączyć stronę internetową z serwisami społecznościowymi, należy umieścić na niej przyciski pozwalające użytkownikom na udostępnianie Twoich postów. W tym celu powstała wtyczka Easy Social Sharing.
Plugin posiada aż 52 gotowe szablony przycisków i 25 animacji. Możesz także skonfigurować indywidualny komunikat dla użytkowników, którzy klikną przycisk, jaki dodasz na stronie. Skuteczność wybranego przycisku zoptymalizujesz za pomocą dostępnych testów A/B. Pomocne w tym będą listy najpopularniejszych postów, które wtyczka grupuje zarówno pod kątem liczby polubień, jak i liczby udostępnień.
4. Envira Photo Gallery
Jeśli zdecydujesz się na prowadzenie na przykład bloga fotograficznego, będziesz na pewno szukać możliwości umieszczenia na nim większej liczby zdjęć w dużym rozmiarze. Wtyczka Envira Photo Gallery pozwala na szybkie stworzenie galerii, w której obrazy będzie można przewijać za pomocą przycisków nawigacyjnych.
Galerię skonfigurujesz w prosty sposób dzięki metodzie „drag and drop” (przeciągnij i upuść). Do wyboru masz różne style i układy, a także 25 dodatków rozbudowujących funkcjonalności Twojej galerii. Dzięki nim szybko dodasz do zdjęć na przykład przyciski udostępniania ich w social mediach czy znaki wodne.
Obrazy oraz filmy umieszczane w Envira Photo Gallery możesz zoptymalizować pod względem SEO, a jeżeli zależałoby Ci na sprzedaży własnych treści zdjęć, łatwo zintegrujesz galerię z WooCommerce. Doskonałym uzupełnieniem Envira Photo Gallery jest dostępna na CloudHostingu funkcja kompresji obrazów na stronach do formatu WebP. Dzięki niej Twoja galeria będzie działała szybko, niezależnie od tego, czy użytkownik, który ją wyświetla, dysponuje łączem szerokopasmowym czy wolniejszym Internetem mobilnym.
5. Newsletter
Regularne wysyłanie newsletterów to świetny sposobem na przywiązanie czytelnika do Twojego bloga i wzrost liczby odwiedzin na stronie. W tym celu możesz wykorzystać wtyczkę Newsletter, za pomocą której będziesz zarządzać subskrybentami, wysyłać e-maile i monitorować wyniki kampanii.
Wtyczkę cechuje przyjazny interfejs oraz dostępność wielu rozszerzeń. Za pomocą Newsletter stworzysz czytelne, zoptymalizowane pod kątem urządzeń mobilnych wiadomości, które następnie możesz wysyłać do swoich subskrybentów. Nie zapomnij, aby na CloudHostingu aktywować dodatkową funkcję Serwer poczty XL/XXL, dzięki której w ciągu doby będziesz mieć możliwość wysyłania, w zależności od wybranej opcji, do 10 000 lub 100 000 wiadomości e-mail!
6. Ninja Forms
Wtyczka Ninja Forms pozwala tworzyć łatwe do personalizacji formularze kontaktowe. Dzięki metodzie „drag and drop” (przeciągnij i upuść) bez trudu zbudujesz nawet zaawansowane układy wierszy i kolumn (do dyspozycji masz 27 typów pól) w swoich formularzach. Podstawowe funkcje Ninja Forms to:
- responsywność,
- zgodność z RODO,
- nieograniczona możliwość przesyłania formularzy,
- tłumaczenie na 16 języków,
- ochrona przed spamem Akismet i Google reCaptcha,
- konfigurowalne powiadomienia e-mail.
Pamiętaj o odpowiednim hostingu
WordPress to idealny system CMS dla blogerów. Jest łatwy w obsłudze, pozwala na wybór wielu atrakcyjnych motywów, a jego rozbudowa dzięki ponad 60 tysiącom wtyczek, nie wymaga specjalnie dużo czasu. Decydując się na korzystanie z CMS-u WordPress, musisz pamiętać jednak, że aby Twoja strona działała wydajnie, niezbędny jest szybki i bezawaryjny hosting. W nazwa.pl możesz skorzystać z usługi CloudHosting WordPress. Oparta jest ona o technologię cloud, dzięki czemu idealnie dostosowuje się do potrzeb każdej strony. Szybkość działania witryny gwarantuje też zintegrowana z CloudHostingiem sieć CDN, która sprawia, że połączenie z witryną z każdego miejsca na świecie jest równie szybkie.
Zamów CloudHosting WordPress
KONIECZNIE PRZECZYTAJ NA BLOGU:
- WordPress z CDN nazwa.pl: szybkość i bezpieczeństwo!
- Taksonomia w WordPressie i sposoby na jej zastosowanie
- Zarabianie na własnym blogu