WordPress kojarzony jest często z prostymi stronami-wizytówkami czy blogami. Niesłusznie! Za pomocą tego systemu można stworzyć znacznie bardziej zaawansowane witryny. Wybraliśmy cztery rodzaje stron, które pokazują, jak szerokie możliwości ma ten CMS.
Strony korporacyjne
WordPress będzie odpowiedni nie tylko dla małej firmy. Z systemu korzystają także duże, międzynarodowe organizacje. Doceniają one liczne zalety WordPressa, do których można zaliczyć z pewnością:
- skalowalność – system można w bardzo dużym stopniu rozbudowywać, dołączając do witryny kolejne „cegiełki”. Dzięki olbrzymiemu systemowi wtyczek wzbogacenie witryny o nowe funkcjonalności jest proste. WordPress pozwala także na stworzenie dowolnej liczby podstron,
- responsywność – WordPress jest domyślnie dostosowany do wyświetlania stron na urządzeniach mobilnych. Ma to podstawowe znaczenie, gdyż połowa ruchu w Internecie pochodzi właśnie ze smartfonów i tabletów,
- wielojęzyczność – dzięki przeznaczonym do tego celu wtyczkom witryna może obsługiwać różne języki, a tworzenie kolejnych wersji językowych jest proste,
- możliwość współpracy z różnymi wykonawcami – kod WordPressa jest dostępny w modelu open source, dlatego też organizacja może bez problemu zmienić administratora witryny. W przypadku korzystania z autorskich systemów CMS, firma nie ma już tej swobody. Ważna również jest popularność WordPressa. To dzięki niej wybór usługodawców mogących obsłużyć stronę jest olbrzymi,
- przyjazność dla użytkownika – z witryn korporacyjnych korzystają pracownicy o różnym stopniu zaawansowania w dziedzinie zarządzania stronami. WordPress jest intuicyjny i łatwo się go nauczyć, dlatego firmy oszczędzają na szkoleniach dla pracowników,
- łatwe zarządzanie rolami na stronie – system pozwala na ustawianie różnych poziomów dostępów dla użytkowników. W prosty sposób można je także modyfikować. Pozwala to na elastyczne decydowanie o uprawnieniach pracowników do administrowania witryną.
Zalety te sprawiają, że z WordPressa korzystają znane marki, które budują na jego podstawie zaawansowane witryny. Należą do nich m.in. TechCrunch, Microsoft News, BBC America, Vogue, Playstation czy Sony Music.
Społeczności
Za pomocą WordPressa z powodzeniem tworzy się serwisy do obsługi społeczności. Należą do nich zarówno portale społecznościowe jak i fora internetowe. Do ich budowy można wykorzystać różnego rodzaju wtyczki.
Uruchomienie forum umożliwia m.in. plugin bbPress. Dysponuje on ponad 200 rozszerzeniami, które pozwalają na rozbudowę forum i dostosowanie go do własnych potrzeb. Realizują zadania m.in. z zakresu tworzenia awatarów dla użytkowników, obsługi załączników, udostępniania postów w mediach społecznościowych czy budowy menu nawigacyjnego.
Wtyczka z łatwością integruje się z większością motywów i jest wydajna. Umożliwia także uruchamianie wielu forów i zarządzenie nimi z jednego pulpitu nawigacyjnego. Można również zmieniać kolory i style.
Wtyczka BuddyPress z kolei pozwala na tworzenie sieci społecznościowej. Każdy użytkownik może w niej sporządzić swój profil, dołączać do grup, zapraszać innych użytkowników do grona znajomych oraz wysyłać im prywatne wiadomości.
W serwisie społecznościowym, stworzonym za pomocą wtyczki, będziemy mogli zobaczyć strumień aktywności znajomych (podobnie jak na Facebooku), a także lajkować ich posty. Możliwe jest także połączenie wtyczki z bbPress, aby poszerzyć serwis o forum.
Zbiory ofert pracy
Za pomocą WordPressa stworzymy także serwis z ogłoszeniami o pracę. Jeżeli prowadzimy stronę poświęconą jakiejś konkretnej branży, możemy potraktować tego typu tablicę ogłoszeń jako źródło dodatkowego dochodu. Firmy, które publikowałyby swoje oferty na naszej stronie, uiszczałyby stosowne opłaty.
Do tego celu posłużyć się możemy wtyczką WP Job Manager. Oferuje ona szerokie możliwości. Będziemy mieli szansę m.in. na:
- dodawanie, zarządzanie i kategoryzowanie ofert pracy,
- wyszukiwanie i filtrowanie ogłoszeń,
- udostępnianie pracodawcom formularzy pozwalających na dodawanie i zarządzanie ofertami pracy,
- śledzenie ofert pracy odpowiednich do preferencji użytkownika.
Wtyczka cechuje się także przyjaznym kodem, dzięki czemu w wygodny sposób można tworzyć niestandardowe typy postów oraz edytować szablony.
Encyklopedie i strony typu wiki
Strona zbudowana na WordPressie może być z powodzeniem wykorzystana jako baza wiedzy lub witryna typu wiki. Służy do tego np. plugin Encyclopedia/Glossary/Wiki. Stworzymy za jego pomocą także glosariusz czy słownik pojęć obecnych na stronie (co może być użyteczne dla naszych klientów, jeżeli np. zajmujemy się działalnością informatyczną).
Wtyczka pozwala m.in. na:
- dowolne zarządzanie elementami, aby zorganizować je w formy wymienione powyżej,
- automatyczne generowanie posortowanej alfabetycznie strony indeksu,
- nadawanie elementom tagów i kategorii oraz filtrowanie na ich podstawie,
- filtry alfabetyczne,
- obsługa podstawowych alfabetów oraz możliwość dowolnego przetłumaczenia strony,
- tworzenie struktury adresów URL zgodnych z wymaganiami SEO,
- obsługę szablonów stworzonych przez użytkownika,
- wyświetlanie graficznych miniaturek elementów,
- używanie funkcji autouzupełniania i proponowania wyników wyszukiwań,
- użycie widgetu pozwalającego na wyświetlanie elementów, znaczników lub kategorii na pasku bocznym.
KONIECZNIE PRZECZYTAJ NA BLOGU:
- Testuj szybkość strony WWW
- Przyspiesz swój WordPress za pomocą Memcached lub Redis!
- Autokonfiguracja Redisa na serwerach CloudHosting WordPress
- WP-CLI na hostingu w nazwa.pl
WIĘCEJ INFORMACJI Z CENTRUM POMOCY:
- Jak skorzystać z cache Redis w aplikacji WordPress?
- Jak skorzystać z cache Memcached w aplikacji WordPress?
WordPress – system szerokich możliwości
WordPress został stworzony jako system blogowy. Ze względu na łatwość tworzenia i obsługi witryn, niezwykle często jest wykorzystywany dla prostych zastosowań, takich jak chociażby strony wizytówkowe.
Siłą WordPressa jest bardzo duża liczba dodatkowych wtyczek, które poszerzają jego funkcjonalności. Aby jednak w pełni wykorzystać możliwości WordPressa, trzeba uruchamiać go w ramach szybkiego, stabilnego środowiska. Jest nim CloudHosting WordPress w nazwa.pl. Łączy on szeroką gamę funkcjonalności z technologią opartą na chmurze obliczeniowej. To istotne w przypadku WordPressa, aby hosting zapewniał maksymalne szybkie działanie naszej witryny, niezależnie od stopnia jej rozbudowania. I tego w ramach CloudHostingu WordPress w nazwa.pl możemy być pewni!